iswinoujscie.pl • Niedziela [19.01.2020, 01:07:37] • Szczecin

Muzeum Narodowe w Szczecinie: 20 - 26 stycznia 2020

Muzeum Narodowe w Szczecinie: 20 - 26 stycznia 2020

fot. Organizator

August Zamoyski w Brazylii Kursy rzeźby i prace w Pampulha Zapraszamy na wykład prof. Tadeusza J. Żuchowskiego „August Zamoyski w Brazylii. Kursy rzeźby i prace w Pampulha“. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 stycznia 2020 roku o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie w gmachu przy Wałach Chrobrego. Wykład odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Wstęp wolny. 

Po zajęciu Francji przez Niemców w lecie 1940 roku rzeźbiarz August Zamoyski wyjechał do Brazylii. Po usilnych zabiegach udało mu się uzyskać zgodę Gustavo Capanemy, ówczesnego brazylijskiego ministra edukacji na otwarcie przy Akademii Sztuki w Sao Paulo kursu rzeźby. Jednym z ważniejszych zleceń było wykonanie rzeźby w Pampluha pod Belo Horizonte.  Pampluha było to nowoczesne centrum realizowane wg koncepcji Oscara Niemeyera. W 1943, przy budynku kasyna, dziś Muzeum Sztuki Nowoczesnej wznoszonego wg projektu Roberto Burle Marxa, polski rzeźbiarz wykonał w brązie akt kobiecy (Nu). Podczas wykładu zostanie przedstawiona koncepcja kursów rzeźby oraz przebieg prac nad odlewem. 
 
Prof. Tadeusz J. Żuchowski pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kieruje tamtejszym Instytutem Historii Sztuki.

Muzeum Narodowe w Szczecinie: 20 - 26 stycznia 2020

fot. Organizator

Akademia Historii Sztuki
Klasycyzm

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki. Tym razem Renata Fabiańska-Grzybowska opowie o klasycyzmie w sztuce. Wykład odbędzie się w środę, 22 stycznia o godzinie 17.00 w Muzeum przy Wałach Chrobrego. Bilety wstępu kosztują 3 zł.
Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od października do kwietnia, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. 

Środa z historią Szczecina
Legendy szczecińskiego Podzamcza

Zapraszamy w środę, 22 stycznia 2020 roku, o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8 na prelekcję Małgorzaty Dudy. Odczyt zatytułowany „Legendy szczecińskiego Podzamcza” zostanie wygłoszony w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”. Wstęp 3 zł.
W trakcie najbliższego spotkania uczestnicy zapoznają się z legendami związanymi ze szczecińskim Podzamczem i Starym Miastem. Małgorzata Duda, przewodniczka i autorka książek z legendami, nawiąże do najdawniejszych dziejów miasta. Posłuchamy m.in. legendy o rycerzu Szczocie, poznamy historię urzędującego dawniej w ratuszu burmistrza – Ottona Jageteufla oraz opowieści związane z jego osobą, a także dowiemy się, kto i dlaczego nocą straszy w ratuszowych murach.

Akademia Antyczna
Starożytni Grecy i morze

Zapraszamy na wykład dr Małgorzaty Cieśluk z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego zatytułowany "Starożytni Grecy i morze". Wykład odbywa się w ramach Akademii Antycznej realizowanej przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszeniem Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskim Towarzystwem Filologicznym oddział terenowy w Szczecinie. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. 
W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne i warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.
 
Dr Małgorzata Cieśluk jest filologiem klasycznym. Jako hellenista specjalizuje się w badaniach nad językiem i literaturą starożytnej Grecji. Szczególnym obiektem jej zainteresowań pozostaje proza grecka okresu późnego antyku. W pracy magisterskiej, przygotowanej pod kierunkiem profesora Sylwestra Dworackiego w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, podjęła problematykę znaczenia antyku greckiego w Mowie do młodzieży Bazylego Wielkiego. Główny nurt jej dalszych badań związany jest z grecką powieścią starożytną. W rozprawie doktorskiej zatytułowanej Bohater i gra przeznaczenia w „Opowieści etiopskiej” Heliodora, przygotowanej pod kierunkiem profesora Sylwestra Dworackiego i obronionej w roku 2003, zaproponowała własną interpretację koncepcji przeznaczenia w romansie Heliodora, opierając swoje wnioski na analizach portretów wiodących bohaterów powieści.
Obecnie dr Małgorzata Cieśluk kontynuuje badania związane z antycznymi greckimi powieściami, skupiając się przede wszystkim na wybranych aspektach tła w pięciu zachowanych romansach. W swoich pracach podejmuje także zagadnienia związane z formami komunikowania treści literackich w okresie klasycznej starożytności (kontekst oralności i piśmienności) oraz wybranymi problemami płci i sposobów prezentowania emocji erotycznych w starożytnej literaturze greckiej. Pracuje także nad przekładem z języka łacińskiego kroniki Johannesa Bugenhagena pt. Pomerania.
Dwukrotnie (w roku 2005 i 2008) otrzymała stypendium Fundacji Lanckorońskich, które pozwoliło na odbycie kwerend bibliotecznych w American Academy oraz Deutsches Archäologisches Institut w Rzymie.
 
Wykład odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Wstęp: 3 zł
Uczniowie biorący udział w konkursach antycznych wstęp wolny.

Wystawa czasowa
LIVING IN THE PRESENT FUTURE

W obliczu najnowszych odkryć nauki i rewolucji technologicznej człowiek i definicja człowieczeństwa zmienia się dziś szybciej i radykalniej niż kiedykolwiek.
Zmiany te zachodzą zarówno na poziomie materialnym – poprzez wpływ technologii na ludzkie ciała i możliwości percepcyjne, jak i w wymiarze mentalnym – odkrycia naukowe uwidaczniają to, co dotychczas nie było dostatecznie czytelne – związki ludzkiego ciała z nie-ludzkimi formami życia, takimi jak mikroby i wirusy. Ludzka forma coraz częściej objawia się nie jako esencjonalna jedność, ale forma symbiotyczna i hybrydyczna. Toczącej się obecnie dyskusji antropologicznej towarzyszy ożywiona debata ekologiczna na temat planetarnych zagrożeń z jakimi konfrontuje się ludzkość w epoce antropocenu. 
Ta nowa sytuacja sugerująca moment dokonywania się znaczącej zmiany w postrzeganiu statusu, roli, przyszłości i odpowiedzialności człowieka zyskuje silny rezonans w sztuce. 
Muzeum Narodowe w Szczecinie i Bornholms Kunstmuseum przygotowuje partnerski projekt wystawienniczo-wydawniczy z udziałem kilkunastu artystów z Polski i Danii, którzy w swojej praktyce artystycznej podejmują wątek redefinicji i przyszłości człowieczeństwa: podkreślając coraz silniejszą fuzję ciała i świadomości z najnowszymi technologiami (Roman Lipski, Amalie Smith, Lea Guldditte Hestelund); eksponując zapoznaną łączność człowieka z naturą i nie-ludzkimi formami życia (Artur Malewski, Ewa Juszkiewicz, Emil Westman Hertz), stawiając w centrum uwagi nowy etyczny i egzystencjalny wymiar człowieczeństwa w obliczu szybko zmieniającego się świata (Izabella Gustowska, Aneta Grzeszykowska, Peter Frimand, SUPERFLEX).
Celem wystawy LIVING IN THE PRESENT FUTURE jest rozpoznanie przy użyciu narzędzi właściwych sztuce jednego z najbardziej aktualnych i najgorętszych pól refleksji w obrębie współczesnej humanistyki.
Wystawie LIVING IN THE PRESENT FUTURE towarzyszy polsko-duńsko-angielska publikacja, przygotowana przez kuratorów polskich i duńskich w kooperacji z zaproszonymi do współpracy badaczami – Izabelą Kowalczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i Jacobem Wambergiem (Uniwersytet w Aarhus). 

Muzeum Narodowe w Szczecinie: 20 - 26 stycznia 2020

fot. Organizator

„Living in the Present Future” 
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej: 24.01–3.05.2020
Wernisaż: 23.01.2020, godzina 18.00
Artyści: Izabella Gustowska, Aneta Grzeszykowska, Ewa Juszkiewicz, Roman Lipski, Artur Malewski, Lea Guldditte Hestelund, Emil Westman Hertz, Peter Frimand, SUPERFLEX, Amalie Smith
Kuratorzy: Marlena Chybowska-Butler, Magdalena Lewoc (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Mathilde Renberg (Bornholms Kunstmuseum)
 
Wcześniejsza prezentacja w Bornholms Kunstmuseum: 6.10.2019–5.01.2020

4. rocznica otwarcia Centrum Dialogu Przełomy MNS
Serdecznie zapraszamy na obchody czwartej rocznicy otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/63613/