iswinoujscie.pl • Czwartek [26.12.2019, 23:33:57] • Świnoujście

Świąteczne Świnoujście: Na choinkach bombki, a w kanale… bomby?

Świąteczne Świnoujście: Na choinkach bombki, a w kanale… bomby?

fot. Sławomir Ryfczyński

Jeszcze jednej nie wyciągnięto, a podobno znaleziono już drugą. Czy w Kanale Piastowskim mamy dwie bomby Tallboy?

Jedną z największych brytyjskich bomb Tallboy znaleziono we wrześniu tuż przy torze wodnym Szczecin - Świnoujście. Leży w tym miejscu do dzisiaj. Obsługa leżącej nieopodal przeprawy promowej Karsibór i korzystający z niej kierowcy muszą mieć nerwy na wodzy, wiedząc, że siła rażenia bomby to nawet kilka kilometrów.

Właśnie dowiedzieliśmy się, że pod wodą znaleziono… drugą taką bombę. Odkryć ją miała firma prowadząca prace w kanale.

O zalegającą bombę i nowe odkrycie zapytaliśmy 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.

- W dalszym ciągu trwają czynności przygotowawcze do neutralizacji - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. - Wszystkie instytucje, które będą brały udział w akcji, przygotowują się do operacji w swoim zakresie. Jednym z warunków rozpoczęcia operacji jest dokładne przeszukanie i oczyszczenie okolicy znaleziska w promieniu kilkuset metrów, tak by mieć pewność, że nie znajduje się tam żaden inny obiekt zawierający w sobie materiały wybuchowe. Przypominam, że 25 listopada, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację usunięcia lotniczej miny morskiej typu Mark VI znalezionej niespełna 100 metrów od Tallboy'a.

Termin wydobycia Tallboy’a nie został jeszcze jednoznacznie określony. A co z nowym odkryciem?

- Do 8.FOW na chwilę obecną nie dotarło żadne inne zgłoszenie podobnego obiektu - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/63332/