iswinoujscie.pl • Wtorek [17.12.2019, 18:41:41] • Szczecin

Świąteczny hit! „Dziadek do orzechów” w Operze na Zamku w Szczecinie

Świąteczny hit! „Dziadek do orzechów” w Operze na Zamku w Szczecinie

fot. Organizator

21 grudnia, w sobotę o 17.00 w Operze na Zamku w Szczecinie przeniesiemy się w świat tajemnic baletu „Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w inscenizacji i choreografii Karola Urbańskiego, który oparł się na libretcie E.T.A. Hoffmanna.

Termin: 2019-12-21 17:00

Miejsce: Sala Główna

Czas trwania: ok. 2 godz. (w tym jedna przerwa)

Ceny biletów: 25-55 zł

Opis:

Magiczny świąteczny czas w Operze na Zamku nierozerwalnie połączony jest z jednym z najpiękniejszych baletów Piotra Czajkowskiego. „Dziadek do orzechów" to balet znany wszystkim, nieodłączny element świątecznego nastroju w okresie Bożego Narodzenia. Ale czy na pewno znamy historię Klary, Dziadka do orzechów, Drosselmeyera i Króla Myszy? Czy wiemy jaki jest rodowód tych postaci – kim była królowa Mysiababa, księżniczka Pirlipata i co to takiego orzech Krakatuka? Nowa realizacja baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego spróbuje odpowiedzieć na te pytania wprowadzając dziecięcą i dorosłą publiczność w krainę tajemnicy. Przenikające się światy ludzi i lalek, muzyczna podróż przez krainy Indian, Masajów i Eskimosów, barwne kostiumy i niebanalna scenografia przenosząca do wnętrza szafy z zabawkami sprawią, że będzie to dla wszystkich niezapomniane spotkanie teatralne - nie tylko na czas Świąt!.

Karol Urbański o swojej inscenizacji: „Mnie interesowała oryginalna opowieść Hoffmanna, ponieważ „Dziadek do orzechów", jeden z trzech wielkich baletów Piotra Czajkowskiego, który się znalazł w kanonie baletu klasycznego jest obecnie bardzo mocno zakorzeniony w świadomości ludzi, jest spektaklem bożonarodzeniowym, feerią, która stała się częścią obchodów tego święta. Natomiast gdzieś się zagubiła istota tej opowieści, którą Hoffmann chciał przedstawić. I zapewne dlatego wszyscy korzystają z wersji Dumasa, który bardzo tę historię upraszcza. Łatwiej jest więc prowadzić spektakl dramaturgicznie. Ja jednak chciałem sięgnąć do samego oryginału".

Dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel: „Wszyscy potrzebujemy bajek. Pięknych, wzruszających, ale przy tym mądrych. Nie wszystkie bajki są mądre. Poszukiwanie takiego bajkowego Graala jest niezwykle inspirujące dla dyrektora teatru, ponieważ widz dziecięcy jest najtrudniejszy, zawsze mówi prawdę. Ale szukając tego Graala nie myślimy tylko o dziecięcej publiczności, także o tej dorosłej. Bo my też kochamy bajki, też chcemy je oglądać. Może inaczej niż nasze dzieci czy wnuki, ale kochamy. Poza tym ta publiczność jest zupełnie inną publicznością niż ta sprzed 100-200 lat. To była inna obyczajowość, nie możemy nie uwzględniać tych zmian".

Realizacja:

Kierownictwo muzyczne Jerzy Wołosiuk

Choreografia i inscenizacja Karol Urbański

Scenografia Wacław Ostrowski

Kostiumy Tijana Jovanović

Reżyseria świateł Dawid Karolak

Projekcje multimedialne Krystian Drywa

Przygotowanie chóru dziecięcego Agata Czekalińska

Obsada:

Klara – Ksenia Naumets

Fred, brat Klary Roger – Bernad Paretas,

Rodzice Klary i Freda / Król i królowa, rodzice Pirlipaty – Ekaterina Kitaeva-Muśko, Vasyl Kropyvnyi

Radca Drosselmeyer / Zegarmistrz – Paweł Wdówka

Siostrzeniec Drosselmeyera / Dziadek do orzechów – Patryk Kowalski

Królowa Mysibaba – Monika Kieliba

Król Myszy – Łukasz Przespolewski

Księżniczka Pirlipata – Nayu Hata

Lalka – Nadine De Lumé

Rycerzyk – Yu Yamani

Świta Króla Myszy – Żaneta Bagińska, Stephanie Nabet, Julia Safin, Aleksandra Januszak

Astronom – Jeppe Jakobsen

Tańce charakterystyczne: Arktyka – Olga Kuźmina-Pietkiewicz, Pedro Rizzi, Afryka – Żaneta Bagińska, Piotr Nowak, Europa – Nadine De Lumé, Yu Yamani, Ameryka Południowa – Aleksandra Januszak, Ameryka Północna – Stephanie Nabet, Roger Bernad Paretas, Ameryka Południowa – Aleksandra Januszak, Australia – Julia Safin, Emma McBeth

Chór Dziecięcy przy Operze na Zamku w Szczecinie

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Dyrygent Mateusz Gwizdałła

Inspicjent Katarzyna Berowska

Fot. P. Gamdzyk©Opera na Zamku

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/63209/