Ledwo zaczął się rok szkolny, a w przedszkolu panuje wszawica – pisał niedawno o Przedszkolu Miejskim nr 9 jeden z naszych Czytelników - i oprócz informacji nic się z tym nie dzieje. Rodzice są przerażeni, bo coraz to inne dziecko przynosi do domu niechciane zwierzątka we włosach. Z roku na rok jest coraz gorzej z tym przedszkolem. Wszystkie przedszkola idą z postępem a tu nic... wszawica.
- W tym roku szkolnym pojawiły się pojedyncze przypadki wystąpienia wszy – potwierdzała Renata Bujak, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9. - W każdym z takich przypadków wdrażamy obowiązujące procedury postępowania, polegające między innymi na: informowaniu rodziców, przeglądach czystości skóry głowy u wszystkich dzieci, prowadzeniu akcji informacyjnych, jak postępować w takich sytuacjach, szeroko pojętej dezynfekcji sal.
Co ciekawe, jak nam przekazano, w roku szkolnym 2019/2020 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu nie dostał żadnych zgłoszeń dotyczących przypadków wszawicy u dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół i przedszkoli na terenie naszego miasta.
W roku szkolnym 2018/2019 był jeden taki przypadek, a rok wcześniej - trzy.
Po co zgłaszać?
- W przypadku zgłoszenia wszawicy pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej przeprowadza kontrolę stanu sanitarno- higienicznego wszystkich pomieszczeń w danej placówce, udziela informacji nt. profilaktyki wszawicy oraz pozostawia materiały oświatowe dotyczące walki z wszawicą – informuje Iwona Mirosław, promotor zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świnoujściu.
Według informacji przekazanej nam przez sanepid, wszawica jako jednostka chorobowa nie podlega obowiązkowi zgłaszania przez lekarza do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- W związku z powyższym przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych brak jest obowiązku zgłoszenia faktu występowania wszawicy w szkole – przedszkolu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej i równocześnie powiatowy inspektor sanitarny nie ma kompetencji do wydania decyzji administracyjnej nakazującej podejrzanemu o wszawicę wstrzymanie się od uczęszczania do szkoły /przedszkola w trybie określonym ustawą – dodaje Iwona Mirosław. – Niemniej jednak wszawica jest istotnym problemem o charakterze higienicznym, może w pewnych przypadkach być również sygnałem zaniedbań higienicznych w stosunku do dziecka, które nie powinny być lekceważone. Dlatego ciężar zwalczania wszawicy został obecnie przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym, do których prowadzenia właściwa jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, na obowiązki instytucji opiekuńczo – wychowawczych i pomocy społecznej. Istniejące w tym zakresie przepisy ustawowe są wystarczające dla skutecznej walki z wszawicą.
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz ludzką. Wesz ludzka jest pasożytem zewnętrznym ścisłe związanym z człowiekiem.
- Należy podkreślić, iż choroba ta nie zawsze wynika z zaniedbań higienicznych - zaznacza Iwona Mirosław. - Może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego czy poziomu higieny. Może dotykać osób w każdym wieku, jednakże problem dotyczy najczęściej dzieci przebywających w dużych skupiskach tj. w przedszkolach, internatach, na koloniach, obozach itp. Podstawą walki z wszawicą jest oprócz leczenia samego pacjenta, obserwowanie i leczenia wszystkich osób z bliskiego kontaktu z chorym, przede wszystkim rodziny oraz osób wspólnie zamieszkujących. W leczeniu wszawicy stosowane są odpowiednie preparaty, które likwidują pasożyty. Ponadto szczególnej uwadze należy poddać wszystkie rzeczy osobiste chorego i osób z jego najbliższego otoczenia. Przede wszystkim, wszelkie rzeczy mające kontakt z włosami tj. ozdoby, szczotki, grzebienie, powinny zostać wygotowane lub zniszczone. Ubrania, pościel powinno się wyprać w temperaturze co najmniej 60 °C oraz wyprasować żelazkiem, szczególnie przy szwach. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin. W przypadku wszawicy niezwykle ważna jest wiedza na temat choroby oraz profilaktyka poprzez odpowiednie nawyki higieniczne. Nawyki te związane są przede wszystkim z korzystaniem z rzeczy osobistych tj. grzebienie, szczotki do włosów czy nakrycia głowy. Należy pamiętać o systematycznej kontroli skóry głowy oraz jej pielęgnacji.
Jak podkreśla sanepid, działania mające na celu eliminację ognisk wszawicy pozostają obecnie w kompetencji dyrektorów szkół i przedszkoli, którzy poprzez obowiązujące przepisy zostali wyposażeni w odpowiednie kompetencje w tym zakresie.
Więcej o wszawicy (PDF)