iswinoujscie.pl • Niedziela [10.11.2019, 18:06:05] • Świnoujście
Gęś i marcińskie rogale czyli kulinarne propozycje na Święto Niepodległości
![Gęś i marcińskie rogale czyli kulinarne propozycje na Święto Niepodległości](https://iswinoujscie.pl/im/artykuly/62709_10112019.jpg)
fot. Anita Ryfczyńska
W Stanach Zjednoczonych Ameryki do rangi narodowej potrawy, kojarzonej z patriotyczną tradycją awansował indyk. Ale Polska też ma swoje kulinarne skojarzenia z narodowym świętowaniem. Na listopadowe stoły Polaków coraz częściej trafia gęś. Patriotów- łasuchów cieszą z kolei słodkie rogale.
Chodzi oczywiście o popularne „rogale marcińskie”. Tradycja wywodzi się ze stolicy Wielkopolski ale od lat ogarnęła już całą Polskę. W Poznaniu powiadają również że „Na świętego Marcina-najlepsza jest… gęsina. Stąd poprzedzające deser danie główne to najczęściej smakowicie upieczona gąska.
![Gęś i marcińskie rogale czyli kulinarne propozycje na Święto Niepodległości](https://iswinoujscie.pl/im/artykuly/62709_101120191.jpg)
fot. Anita Ryfczyńska
Przy okazji warto wspomnieć, że nie tylko Polacy łączą patriotyczne świętowanie ze słodkimi przysmakami. Przy słodkościach swój Dzień Niepodległości celebrują także w domach i lokalach rodziny w Grecji. Tam, gościom patriotycznych spotkań podaje się przeróżne ciasteczka miodowe.
Warto dodać, że kulinarne tradycje łączą się z patriotycznymi także w innych krajach. Bardzo silnie ten związek widoczny jest na stołach w Grecji gdzie 25 marca i upamiętnia rocznicę wybuchu powstania przeciwko Turkom celebruje raczej - przy słodkościach. Podaje się przeróżne ciasteczka miodowe podczas odpustów i rodzinnych spotkań. Podobnie jak Polacy Grecy są bardzo rodzinni i uwielbiają siedzieć w gronie przyjaciół i smakować. Dla nich każde święto jest powodem do urządzenia uczty rodzinnej. A czy w Waszych domach Święto Niepodległości kojarzy się także z jakimiś, tradycyjnie podawanymi przysmakami?