Tworzenie się silnych zamgleń i mgieł przewidują na noc i w godzinach porannych. Widoczność na drogach może być ograniczona do 200 metrów. To sytuacja szczególnie niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku wykonywania manewru wyprzedzania.
W przypadku wpadnięcia w mglisty obłok, nazywany nieraz mlekiem doświadczeni kierowcy radzą – zwłaszcza przy podjęciu manewru wyprzedzania używać krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych. Ostrzeże to nadjeżdżających z przeciwnego kierunku, że na ich pasie zbliża się pojazd.
Informując o niebezpiecznych mgłach meteorolodzy wyjaśniają, że przyczyną tych groźnych zjawisk jest tzw „siodło baryczne, w którym znalazł się nasz kraj Polska znalazła się po prostu wyżami na wschodzie oraz zachodzie, oraz dwoma niżami na północy oraz południu Europy. Aktualne ostrzeżenie o niebezpiecznych zamgleniach obowiązuje do godz. 19.00 22 października. Jaka sytuacja będzie kolejnej nocy jeszcze nie wiadomo bowiem sytuacja baryczna nad Polską jest obecnie bardzo dynamiczna.