Zbudowana na stromym zboczu dzielnica Monte Carlo przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Wszystko za sprawą ciekawej historii, uliczek otoczonych drzewami mandarynkowymi i zabytkowych stuktur architektonicznych z różnych epok. Jedną z nich stanowi prestiżowy hotel w stylu Belle Epoque, który jest cyklicznie odwiedzany przez Księcia Monako Alberta II Grimaldi. Budynek sąsiadujący ze słynnym kasynem, kawiarnią Café de Paris oraz ogrodem Boulingrins hamonijnie wtapia się w krajobraz miejskiej przestrzeni.
Aby centrum Monako mogło w całej swojej okazałości wpisać się w ramy XXI-wieku i zachować przy tym swoją historyczną rolę w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturalnym miasta zostaje poddane gruntownej przebudowie. W celu zachowania spójności architektonicznej nowego schematu miejskiego subtelnej renowacji został poddany również Hôtel de Paris. Za realizację projektu odpowiadała znana na całym świecie pracownia architektoniczna Affine Design, która specjalizuje się tworzeniu i konserwacji pałaców oraz kompleksów hotelowych. Cel tej przebudowy wymagał jednak wrażliwego podejścia ze strony projektantów, ponieważ pałac był już wcześniej sukcesywnie zmieniany w 1878, 1910 i 1950 roku. Affine Design zobowiązała się zatem do zachowania niektórych charakterystycznych elementów powstałych w 1950 roku, takich jak wejście główne, hol, sala Empire i pierwsze poziomy rotundy, ponieważ to one uwydatniają tożsamość tego miejsca.
Motywem przewodnim renowacji Hotelu de Paris było zintegrowanie go z krajobrazem miejskim. Pałac hotelowy jest zlokalizowany pomiędzy odnowionym hotelem Hermitage, a kompleksem nieruchomości Sporting d’Hiver oraz aleją Princesse Alice. Aby uniknąć brutalnego radykalizmu lub, co gorsza, wymuszonego mieszania stylów, architekt Richard Martinet postawił na architektoniczną elastyczność. W ten sposób pierwsze poziomy Hotelu de Paris zachowały swoją oryginalną tożsamość. Natomiast bardziej wyrafinowany styl stopniowo zaczyna się pojawiać w górę fasady od trzeciego poziomu.
Delikatność i wyrafinowanie Hotelu de Paris można znaleźć także w aranżacji wnętrz oraz wyborze elementów wykończeniowych, takich jak dąb francuski Listone Giordano położony w apartamentach. Na indywidualne zamówienie Hôtel de Paris drewniany parkiet o wzorze jodełki został wykonany w specjalnej kolorystyce oraz wykończony w olejowosku. Jego unikatowy design nawiązuje do starożytnego, a zarazem prestiżowego otoczenia i idealnie komponuje się z całym kompleksem hotelowym.
Karolina Jędryszek
account executive