Informacja wydała się nam nieprawdopodobna, ale poddaliśmy ją natychmiastowemu sprawdzeniu.
I okazuje się, że jest to informacja prawdziwa!
Poniżej odpowiedź udzielona przez panią Agnieszkę Woronowicz z sekretariatu Urzędu Morskiego w Szczecinie, którą otrzymaliśmy dzisiaj:
W odpowiedzi na pytanie przesłane drogą elektroniczną do Urzędu Morskiego w Szczecinie w dniu 13 sierpnia 2019 r., informuję, że Urząd Morski w Szczecinie w ramach zadania „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m" realizuje oczyszczanie z obiektów niebezpiecznych obszaru robót, w tym rynny toru wodnego na Zalewie Szczecińskim. Całość prac realizuje konsorcjum DIVO, które samo określiło lokalizację tymczasowego magazynu obiektów niebezpiecznych i uzyskało wszystkie niezbędne uzgodnienia zgodnie z obowiązującym prawem. Obiekty niebezpieczne wydobyte z północnej części toru wodnego, o masie do 50 kg składowane są w tymczasowym magazynie obiektów niebezpiecznych zlokalizowanym przez wykonawcę na wyspie Karsibór. Obiekty o masie powyżej 50 kg podejmowane są przez wojsko i od razu wywożone do zutylizowania (...) Wynajęcie terenu dla zlokalizowania magazynu obiektów niebezpiecznych leży w gestii wykonawcy i koszty z tym związane ponosi wykonawca w ramach kwoty kontraktowej. Urząd Morski nie zna kosztów wynajęcia terenu. Planuje się, że składowanie niewybuchów będzie trwało do końca roku. Teren, na którym zlokalizowano magazyn jest zabezpieczany przez firmę ochroniarską, zgodnie z przepisami prawa. Mieszkańcy są chronieni przed wybuchem ponieważ, magazyn został utworzony zgodnie z przepisami prawa (magazyn materiałów niebezpiecznych) o składowaniu niewybuchów.
Stosowne pytania zadaliśmy również do Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza, który jako prezydent miasta jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż jest Przewodniczącym Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu oraz szefem Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Z nieoficjalnych informacji, które posiadamy wynika, że temat ten nie był przedmiotem spotkania tego gremium. Jak więc miasto dba o bezpieczeństwo swoich mieszkańców?
Składowisko niewybuchów zostało zorganizowane na cyplu "basenie u-bootów". Niepokój mieszkańców Karsibora, ale i nasz, budzi fakt bliskiej odległości zarówno mostu Piastowskiego, jak również przepływających torem wodnym promów miejskich i statków. Brak odpowiedniego zabezpieczenia wydobywanych niewybuchów może zaskutkować dużym nieszczęściem, bo zagrożeniem życia i zdrowia ludzi i mienia.