Sezonowe warzywa i owoce to te, które dojrzewały w naturalnym czasie wegetacji, bez dodatkowej ingerencji człowieka. Dzięki temu zachowują wszystkie najcenniejsze mikroelementy, jak np.: witaminę C, witaminy z grupy B, karotenoidy, potas czy żelazo. Wyróżnia je także niższa cena w porównaniu do produktów, które wymagały transportu z zagranicy.
– Smakiem sezonowych owoców i warzyw można cieszyć się przez cały rok – przygotowując mrożonki, dżemy, konfitury czy kompoty, lub susząc niektóre produkty. Jednak to teraz jest ten czas, kiedy są one świeże, aromatyczne, a tym samym pełne niezbędnych witamin, składników mineralnych i ważnego w diecie błonnika pokarmowego – zapewnia Agnieszka Piskała-Topczewska, specjalista ds. żywienia i ekspert kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”.
Owocowa porcja zdrowia
Świeże, polskie owoce powinny stanowić element codziennego jadłospisu. Zalecane jest spożywanie
co najmniej dwóch porcji, co oznacza dziennie np. jeden owoc średniej wielkości typu gruszka czy jabłko oraz np. jedną szklankę owoców, takich jak maliny, jagody lub truskawki.
– Z moich obserwacji wynika, że niestety wciąż jesteśmy mało otwarci na wiele typowo polskich smaków. I choć dobrze znamy te tradycyjne, jak truskawki, maliny czy jagody, to jednak brakuje nam pomysłu, jak wykorzystać agrest, trzy kolory porzeczek, wartościową aronię czy „większą siostrę jagody” - borówkę amerykańską – mówi Agnieszka Piskała-Topczewska.
Kolor ma znaczenie
Owoce sezonowe cechują się intensywną barwą – im jest ciemniejsza, tym zawierają więcej barwników korzystnych dla zdrowia.
– Antocyjany, bo o nich tu mowa, nadają owocom barwę od czerwonej poprzez fioletową, aż do niebieskiej, i cechują się dużą aktywnością biologiczną. Posiadają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu usuwają z organizmu szkodliwe wolne rodniki. Badania nad właściwościami zdrowotnymi tych barwników wskazują, że mogą chronić przed wieloma schorzeniami, a przede wszystkim chorobami układu krążenia, gdyż dodatkowo wzmacniają naczynia krwionośne oraz przeciwdziałają agregacji płytek krwi – przekonuje specjalistka ds. żywienia.
Grunt to świeżość
Świeże owoce cechują się wyższą wartością odżywczą niż przetwory z nich zrobione, ponieważ każda forma obróbki kulinarnej wiąże się z pewną stratą cennych składników w nich zawartych.
– Należy pamiętać, że wybrany rodzaj przetwarzania owoców ma znaczenie – najmniejsze straty obserwuje się w przypadku liofilizacji i mrożenia tych produktów. Owoce liofilizowane znajdują się np. w płatkach typu musli. Z kolei wybierając mrożonki, sięgajmy po te, w których możemy wyczuć w torebce pojedyncze owoce, a nie zbitą bryłę, co świadczy o ich ponownym zamrożeniu – dodaje ekspertka kampanii.
Lato na talerzu
W czasie letnich upałów nie powinniśmy dodatkowo obciążać przewodu pokarmowego, dlatego warto włączyć do jadłospisu sezonowe, lekkie sałatki na bazie owoców lub warzyw.
– Kiedy jest gorąco, niechętnie sięgamy po ciężkostrawny obiad. Doskonałym rozwiązaniem jest wtedy przyrządzenie lekkiej sałatki skomponowanej ze świeżych owoców lub warzyw – jest sycąca, zdrowa, dostarcza energii, a przygotowanie jej nie zajmuje wiele czasu – zachęca Agnieszka Piskała-Topczewska.
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Warzywa i owoce – na szczęście!” sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku: www.warzywaiowocenaszczescie.pl
www.facebook.com/warzywaiowocenaszczescie