iswinoujscie.pl • Środa [31.07.2019, 08:02:15] • Świnoujście

Czytelniczka o szpitalu: Może do porodu też nie przyjmą?

Czytelniczka o szpitalu: Może do porodu też nie przyjmą?

fot. Sławomir Ryfczyński

Kobieta w ciąży w tym mieście z państwowej służby zdrowia nie skorzysta – pisze nasza Czytelniczka, która nie mogła się dostać do ginekologa w świnoujskim szpitalu. – Kończy się zwolnienie i co zrobić? Recepcjonistka macha rękoma, że nic nie poradzi.

Chciałabym poruszyć temat wizyt w szpitalu u ginekologa – zaczyna swój list nasza Czytelniczka, mieszkanka Świnoujścia. – Coraz trudniej się tam dostać, kobiety w ciąży nawet mają problem. Zostają odsyłane, cytuję, z tekstem „proszę na Dąbrowskiego lub na Grodek się udać", a – jak nie – prywatnie. I na nic tłumaczenia, że np. prowadzi się tu ciążę. Braki kadrowe, nie ma lekarzy. Pytając Pani w rejestracji, że jest się w ciąży przekładacie wizytę z terminu wcześniej zaplanowanego na wcześniej, kończy się zwolnienie i co zrobić? Recepcjonistka macha rękoma, że nic nie poradzi, ma zakaz zapisywać, nie ma terminów, nie ma lekarzy poza dniami, co przychodnia, nikt nie wystawi zwolnienia, a pytając, czy po samo zwolnienie pomiędzy pacjentami można przyjść, słyszy się odpowiedź, że zakazują lekarze. Że nie wolno.

Czyli kobieta w ciąży w tym mieście z państwowej służby zdrowia nie skorzysta – czytamy dalej w liście. – Ale pacjenci na tym cierpią. Opinia szpitala robi się coraz gorsza. A gdzie prawo, że kobieta w ciąży musi być przyjęta..... Jechać na Szczecin. Może do porodu też nie przyjmą, bo nie ma kto odebrać porodu. Kobieta w ciąży ma problem z dostaniem się ustaleniem kolejnych wizyt. A co mają powiedzieć inne osoby, co nie są w ciąży, po ileś miesięcy czekać na wizytę, czy wszystko prywatnie już musimy załatwiać? – pyta nasza Czytelniczka.

Co na to świnoujski szpital?

- Odpowiadając na poruszony problem braku dostępności w pożądanym terminie poradni ginekologiczno-położniczej w tutejszej placówce informuję, iż nie jest to wynikiem ograniczenia pracy, a skutkiem dużego zapotrzebowania na wizyty u specjalisty w tej konkretnej placówce – pisze Dorota Konkolewska, prezes zarządu szpitala miejskiego w Świnoujściu. – Pojedyncze przesunięcia wizyt już wcześniej ustalonych odbywają się sporadycznie i są wynikiem zdarzeń losowych lub przerw urlopowych. Ponadto konieczność uzyskania porady w ramach finansowania NFZ w przypadku braku dostępności w konkretnej placówce są podstawą do wskazania pacjentce najbliżej placówki świadczącej usługi w tym zakresie (stąd informacja pracowników rejestracji o poradni ginekologiczno-położniczej przy ulicy Kapitańskiej 8 lub Dąbrowskiego 4 w Świnoujściu).

Oczywiście wskazanym jest, aby ciąża prowadzona była przez jednego lekarza – kontynuuje prezes zarządu – ale jeżeli takiej możliwości nie ma, a pacjentka porusza tutaj kwestie kończącego się zwolnienia lekarskiego, to w tym zakresie udzielona informacja o możliwości i miejscu uzyskania pożądanego świadczenia jest tutaj jak najbardziej właściwa. Ponadto sugestia, aby po zwolnienie lekarskie wejść do lekarza między pacjentkami wskazuje, iż pacjentka nie rozumie istoty sprawy. O niezdolności do pracy decyduje lekarz w oparciu o stan zdrowia pacjentki i nie sprowadza się ta czynność wyłącznie do przesłania drogą elektroniczną formularza do ZUS i zakładu pracy.

O odniesienie się do listu poprosiliśmy również Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

Jak informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego NFZ, zgodnie z ustawą (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), rejestracja do lekarza odbywa się (minimum) w godzinach pracy poradni. Oznacza to, że pracownik rejestracji medycznej ma obowiązek wpisać pacjenta na listę oczekujących, bez względu na przewidziany termin udzielenia świadczenia. Kobiety w ciąży mają ponadto prawo do świadczeń opieki zdrowej, w tym do wizyt u lekarza specjalisty, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej w każdej poradni kolejki oczekujących. W przypadku pierwszorazowej wizyty w poradni specjalistycznej, świadczenie ma im być udzielone w terminie do 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Dotyczy to przypadków stabilnych. W razie nagłego zdarzenia, pacjentka w ciąży powinna być przyjęta natychmiast. Decyzję o zakresie i trybie udzielonej jej pomocy podejmuje lekarz.

- W Świnoujściu są trzy poradnie położniczo-ginekologiczne w ramach NFZ: poza wymienioną, przyszpitalną, bezpłatnych świadczeń udzielają także: NZOZ Poradnia Ginekologiczna Jarosław Bróg oraz Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ. W każdej poradni ginekologiczno-położniczej udzielane są świadczenia związane z ciążą – informuje Małgorzata Koszur.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/61256/