iswinoujscie.pl • Niedziela [02.06.2019, 22:17:43] • Świnoujście

Przepytali naszych seniorów. Ciekawe wyniki badań

Przepytali naszych seniorów. Ciekawe wyniki badań

fot. Andrzej Ryfczyński

3,4 proc. przebadanych w Świnoujściu seniorów deklaruje, że pieniędzy nie wystarcza im nawet na najtańsze jedzenie i najtańsze ubrania. Pozostali żyją oszczędnie. Ponad połowa respondentów deklaruje, że osoby, które najczęściej udzielają im pomocy, to dzieci.

W ciągu ostatnich 10 lat ogólna liczba mieszkańców Świnoujścia spadła o 2255 osób. Jednocześnie od 2009 r. wzrosła aż o 2702 liczba osób w wieku powyżej 65 roku życia – czytamy w Programie na Rzecz Osób Starszych w Świnoujściu na lata 2019 – 2025. – W roku 2009 stanowiła ona 14 proc. populacji mieszkańców miasta, natomiast w 2018 roku już 22 proc. Widoczny jest 8 proc. wzrost mieszkańców powyżej 65 roku życia w stosunku do ogólnej liczny mieszkańców Świnoujścia.

Wzrasta liczba kobiet w stosunku do liczby mężczyzn w tej grupie wiekowej.

W Miejskim Programie na Rzecz Osób Starszych w Świnoujściu na lata 2019 – 2025 można przeczytać sporo ciekawych rzeczy o naszych seniorach. Na początek: co to jest starość.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) początkiem starości jest 60 rok życia. Wyróżnia się trzy etapy starości:

- od 60 do 74 roku życia - wiek podeszły - tzw. wczesna starość,

- od 75 do 89 roku życia - wiek starczy - tzw. późna starość,

- od 90 roku życia i powyżej - wiek sędziwy - tzw. długowieczność.

Jest też bardziej optymistyczne ujęcie: zgodnie ze standardami EUROSTAT oraz OECD przyjęto, że osobami starszymi są osoby w wieku 65 i więcej lat.

W Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Świnoujściu na lata 2017 - 2026 napisano, że w 2015 roku udział osób w wieku poprodukcyjnym w ogólnej liczbie mieszkańców Świnoujścia wyniósł 23,14% (wg danych GUS). Ze względu na utrzymujący się ujemny przyrost naturalny, prognozować można, że udział ten w kolejnych latach będzie się sukcesywnie zwiększał. Starzenie się społeczeństwa staje się faktem także w naszym mieście – czytamy w Programie na Rzecz Osób Starszych w Świnoujściu na lata 2019 – 2025.

W Świnoujściu przeprowadzono badania osób po sześćdziesiątce. Rozszerzono je też na mieszkańców powyżej 50 roku życia. Najpierw przeprowadzono badanie jakościowe na grupie 12 seniorów podzielonych na tzw. optymistów i pesymistów. Następnie, na podstawie wykonanych z nimi wywiadów fokusowych opracowano narzędzia do badan ilościowych – bezpośrednich badań ankietowych. Badaniami ankietowymi objęto aż tysiąc osób zamieszkałych w Świnoujściu.

Zobaczcie, co ustalono:
główne źródło utrzymania seniorów ze Świnoujścia: emerytura lub renta (72,9%), a wśród aktywnych zawodowo - stała umowa o pracę (15%).

Zdecydowana większość mieszkańców Świnoujścia w wieku 50+ mieszka we własnym mieszkaniu lub domu (90,4%), dwie trzecie mieszka z partnerem/partnerką, żoną/mężem (63,7%), ponad jedna piąta mieszka samotnie (22,2%), a co ósmy badany z dziećmi (11,9%).

3,4% badanych seniorów deklaruje, że pieniędzy nie wystarcza nawet na najtańsze jedzenie, ani na najtańsze ubrania, ale pozostali żyją oszczędnie, aby móc zakupić jedzenie, ubrania czy inne produkty. Tylko 8,6% respondentów deklaruje, że nie musi oszczędzać, a pieniędzy wystarcza na wszystko, na co mają ochotę.

84,8% seniorów ze Świnoujścia ma dzieci, z czego ponad połowa pozostaje w zasięgu miasta lub mieszka z respondentem.

Seniorzy nie zamykają się na najbliższe sąsiedztwo – deklarują dużą znajomość ludzi mieszkających w najbliższym otoczeniu, a tylko 3,8% seniorów twierdzi, że nie zna żadnego sąsiada.

Świnoujście według ponad połowy badanych mieszkańców (56,6%) jest przyjazne osobom starszym. Główne powody, dla których seniorom żyje się dobrze w mieście to: przyroda – świeże powietrze, bogata roślinność, a także nadmorski charakter miasta. Natomiast według 30,1% seniorów Świnoujście nie jest przyjazne osobom starszym. Główne argumenty: wysokie koszty utrzymania (45,5% wskazań), a także zbyt duża liczba turystów w sezonie (35,5% wskazań).

Ponad jedna trzecia badanych deklaruje, że udziela innym osobom pomocy – w jakiejkolwiek formie: emocjonalnej, finansowej, rzeczowej czy w postaci porad lub usług. Najczęściej tego typu pomoc oferują osoby pomiędzy 50 a 54 rokiem życia (50,5%), najrzadziej zaś starsi respondenci: 65 – 69 -latkowie (27%). Najczęstszą formą udzielanej pomocy jest darowanie pieniędzy – na taką odpowiedź wskazało 53,8% respondentów. Najczęściej pieniądze ofiaruje się osobom nieznanym – badani pomagają potrzebującym. Na drugim miejscu znalazło się darowanie przedmiotów gospodarstwa domowego, odzieży, obuwia – 28,7% wskazań, które najczęściej dotyczy osób z otoczenia badanych np. biedniejszych sąsiadów lub osób zupełnie nieznanych respondentom. Ponad jedna piąta badanych opiekuje się inną osobą, a prawie jedna piąta udziela wsparcia emocjonalnego, porad. Jakąkolwiek pomoc innym osobom oferują przede wszystkim najmłodsi seniorzy ze Świnoujścia. Wyjątek stanowi najstarsza grupa, która w największym odsetku spośród innych grup zadeklarowała, że opiekuje się inną osobą – najczęściej wnukami. Innymi osobami opiekują się najczęściej respondenci do 59 roku życia, a własnymi rodzicami badani pomiędzy 60 a 64 rokiem życia.

Jedna trzecia respondentów, którzy deklarują opiekę nad innymi osobami (głównie rodzicem) odczuwa z tego tytułu utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, które np. wiążą się z brakiem możliwości podjęcia pracy, czy brakiem czasu na własne zainteresowania itp. Deklaracja o utrudnieniach w codziennym funkcjonowaniu jest największa w najstarszej grupie wiekowej.

Ponad połowa respondentów deklaruje, że osoby, które najczęściej udzielają im pomocy, to dzieci. Najczęściej z pomocy dzieci korzystają seniorzy pomiędzy 60 a 64 rokiem życia (61%), najrzadziej zaś z pomocy dzieci korzystają 65 – 69-latkowie (48,1%). Ci respondenci natomiast najczęściej korzystają z pomocy wnucząt. Najczęściej również spośród innych grup wiekowych korzystają z pomocy przyjaciela, znajomego, osoby z otoczenia np. sąsiada.

Więcej informacji znajdziecie w Programie na Rzecz Osób Starszych w Świnoujściu na lata 2019 – 2025.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/60263/