Od 2017 r. Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Miejskiego w Świnoujściu prowadzi specjalny program dla osób do 19 roku życia. Jego celem jest kształtowanie właściwych postaw społecznych wśród młodzieży, a dokładnie pomoc w zakresie zagrożeń behawioralnych. Program finansuje gmina.
- Mając na myśli zagrożenia behawioralne bierzemy pod uwagę całe spektrum e-uzależnień począwszy od nadmiernego korzystania z gier (w szczególności online) po funkcjonowanie emocjonalne w związku z mediami społecznościowymi oraz wpływem na zdrowie psychiczne u młodego człowieka – wyjaśnia terapeuta Aneta Całus, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego. - Zapotrzebowanie na usługę ogółem - jest odpowiedzią na powstawanie nowej przestrzeni do nałogowych zachowań. W ujęciu lokalnym jest odpowiedzią na zapotrzebowanie pedagogów szkolnych, psychologów szkolnych, w największej mierze jednak rodziców.
Program wczesnej interwencji profilaktycznej dla młodzieży do 19 roku życia prowadzony jest w formie rozmów indywidualnych, warsztatów z wykorzystaniem metod i założeń dialogu motywującego.
Terapeuta Aneta Całus, podkreśla, że zajęcia mają podnieść wiedzę uczestników o szkodach, jakie przynosi młodym ludziom nadużywanie urządzeń cyfrowych. Terapeuta zachęca ich też do oceny indywidualnego ryzyka używania tych urządzeń. We wszystkim tym chodzi o wzbudzenie refleksji do zmiany postaw i zachowania, ograniczenie używania smartfona czy komputera... W przypadkach, gdy postawiona jest diagnoza uzależnienia, młodzi ludzie kierowani są do stacjonarnych ośrodków terapii uzależnień behawioralnych dla młodzieży.
Program uzupełniają konsultacje z rodzicami. Terapeuta pracuje nad wskazówkami wychowawczymi i zasadami pozytywnej profilaktyki.
W ubiegłym roku w warsztatach uczestniczyło 36 osób w wieku 12-13 lat.
Osoby zainteresowane problemem mogą uzyskać informacje w Centrum Zdrowia Psychicznego, nr kontaktowy: 91 3267314.