Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kontener z odpadami, które objęte są zakazem wywozu poza obszar Unii Europejskiej.
Po analizie dokumentacji towarzyszącej przesyłce, w tym kraju nadania (Niemcy) i odbioru towaru (Gruzja), podjęto decyzję o przeprowadzeniu rewizji zawartości przesyłki. Po otwarciu kontenera stwierdzono, że jest on całkowicie wypełniony nieposegregowanymi elementami pochodzącymi z demontażu używanych samochodów.
Wśród odpadów znalazły się stare opony, elementy tapicerki, zderzaki, fotele samochodowe, przewody elektryczne, tablice rozdzielcze i podzespoły elektroniczne.
Ponieważ wśród dokumentów towarzyszących przesyłce nie było dokumentów, jakie mają zastosowanie przy transporcie odpadów, skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o ocenę przywożonego towaru pod kątem spełnienia definicji odpadu.
W ocenie Inspektoratu, przewożony ładunek zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów, należy zakwalifikować do odpadów, a przemieszczenie odpadów z gumy i siedzeń samochodowych wypełniło definicję nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów określoną w rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów.
W związku z powyższym, do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie skierowano informację o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, celem prowadzenia postępowania przez ten organ zgodnie ze swoją właściwością.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie