iswinoujscie.pl • Piątek [03.05.2019, 20:41:09] • zachodniopomorskie

O współpracy, sąsiedztwie i rozwoju po obu stronach Odry. Spotkanie Geblewicz – Nikel

O współpracy, sąsiedztwie i rozwoju po obu stronach Odry. Spotkanie Geblewicz – Nikel

fot. Organizator

Wspólne świętowanie 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej było okazją do spotkania Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i Ambasadora Niemiec w Polsce Rolfa Nikela. Kurtuazyjnej wizycie niemieckiego dyplomaty towarzyszyły rozmowy o sąsiedztwie, współpracy, wspólnych transgranicznych projektach, czy modernizacji połączenia kolejowego Szczecin - Berlin.

- Współpraca Polsko-Niemiecka w ramach Unii Europejskiej, a także otwarte granice przyczyniają się do realnej współpracy społecznej, integracji pogranicza. Chcemy pogłębiać spójność transgraniczną. Temu służą wspólne projekty np. naszej Opery na Zamku z partnerami niemieckimi, wymiany młodzieży szkolnej, budowa infrastruktury transportowej czy naukę języka polskiego i niemieckiego na pograniczu. To warunki dynamicznego rozwoju gospodarczego i wzbogacenia kultury. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W rozmowie z Ambasadorem Rolfem Nikelem, Marszałek Olgierd Geblewicz nie ukrywał, że dobra, polsko – niemiecka współpraca samorządowa jest kluczem do rozwoju po obu stronach Odry. Właśnie dlatego w kwietniu ubiegłego roku Radni Sejmiku Województwa powiedzieli „tak” dodaniu szlaku Berlin – Szczecin do biegnącego przez stolicę Niemiec europejskiego korytarza transportowego TEN-T Morze Północne – Bałtyk. O takie stanowisko poprosili sami Niemcy, dla których była to gwarancja utrzymania priorytetu inwestycji i unijnego wsparcia, ale także szansa na przyspieszenie za Odrą prac nad modernizacją linii kolejowej Berlin - Szczecin.

Ciekawych polsko-niemieckich działań nie brakuje. Współpraca Województwa Zachodniopomorskiego z Meklemburgią Pomorzem-Przednim zaowocowała m.in. projektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie „RareScreen”, w ramach którego przeprowadzono badania przesiewowe, które uratowały kilkadziesiąt noworodków i pozwoliły na przebadanie 37 tys. maluchów z Polski oraz blisko 29 tys. dzieci z Niemiec. Kolejna edycja programu obejmuje swoim zasięgiem aż 120 tys. polskich i niemieckich noworodków, ich rodzin, naukowców, pracowników szpitali, lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz studentów polskich i niemieckich uczelni medycznych. Wymierne efekty przynoszą także działania edukacyjne. Warty ponad 2,5 mln euro projekt miasta Szczecin i Meklemburgii Pomorza-Przedniego - „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji - kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania” jest realizowany w 24 szkołach ze Szczecina i 29 z Meklemburgii Pomorza Przedniego i dotyczy 321 nauczycieli oraz 3165 uczniów. To tylko dwa z wielu projektów realizowanych dzięki środkom programu Interreg Va.
Podczas spotkania nie zabrakło rozmów o współpracy obu narodów w Unii Europejskiej. Niemcy, to główny partner gospodarczy Polski w Unii Europejskiej. Na rynek niemiecki trafia 28% produktów i usług eksportowanych z Pomorza Zachodniego. Z kolei 14% inwestycji zagranicznych w regionie jest z udziałem kapitału niemieckiego.

Rolf Nikel jest absolwentem nauk politycznych we Frankfurcie i Paryżu. Pracował na placówkach dyplomatycznych w dawnym ZSRR, Kenii, Francji czy USA. Pełnił m.in. funkcję Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Rozbrojenia i Kontroli Zbrojeń. Od kwietnia 2014 r. jest Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Do jego zadań należy utrzymywanie ścisłych kontaktów z rządem polskim oraz przedstawicielami świata kultury i biznesu. Jako ambasador dba o dalsze pogłębianie stosunków polsko-niemieckich. Swoją pierwszą wizytę na Pomorzu Zachodnim złożył 11 lutego 2015, gdy spotkał się z Wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/59809/