iswinoujscie.pl • Sobota [06.04.2019, 18:39:42] • Świnoujście

Wyremontują go na 145 urodziny!

Wyremontują go na 145 urodziny!

fot. Sławomir Ryfczyński

Symbol miasta, Biały Wiatrak, doczeka się remontu. Urząd Morski odświeży elewację, ale nie tylko.

Urząd Morski w Szczecinie poinformował, że Wiatrak na falochronie zachodnim, na wyspie Uznam zostanie wyremontowany.

- Gdańska firma „Projektowanie i nadzory – Jan Kłosowski” wygrała postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie ekspertyzy technicznej i projektu budowlano-wykonawczego remontu stawy „Młyny”, czyli popularnego świnoujskiego „Wiatraka". Koszt wykonania dokumentacji to ok. 22 tys. złotych. Po jej dostarczeniu będziemy przygotowywać się do przeprowadzenia, jeszcze w tym roku, procedury przetargowej na remont tego ważnego obiektu stałego oznakowania nawigacyjnego - poinformowała Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wykonawca będzie musiał między innymi oczyścić ze starych powłok malarskich elewację, naprawić uszkodzone cegły, wykonać hydrofobizację (czyli zabezpieczenie przed wilgocią) całej wieży, oczyścić mur wewnątrz stawy , zdemontować skrzydła, by zakonserwować następnie antykorozyjnie stalową oś, oczyścić rozety i skrzydła i ponownie je zamontować. Ponadto zakonserwowane lub wymienione zostaną belki wspornikowe podtrzymujące strop, naprawione i zakonserwowane zostaną drabinki włazowe.

Warto powiedzieć, że Stawa Młyny, czyli Wiatrak powstał w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego. Ma 145 lat!

Stawa „Młyny” znajduje się na głowicy falochronu zachodniego, 280 m na zachód od osi toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Wraz ze stawą „Galeriową" tworzy tzw. nabieżnik, którego światła są niezwykle istotnym, dla statków nawigujących na torze podejściowym, elementem wyznaczającym środek toru wodnego i muszą być dla statków dobrze widzialne z dużej odległości. Stawa ma konstrukcję murowaną wysokości 10,5 metra, a ustawiona jest na cokole z kamienia ciosanego, o wysokości ok. 1 metra. Całość przykryta jest daszkiem stożkowym. Na wysokości 2/3 wielkości budowli, na osi stalowej, zawieszony jest znak rozpoznawczy w kształcie czteroramiennego wiatraka. Wewnątrz kabiny optycznej zainstalowana jest lampa nawigacyjna. Światło stawy jest białe, o charakterystyce przerywanej, dziesięciosekundowe, w rytmie 2,5 s zaciemnienia + 7,5 sekundy świecenia. Wysokość światła to 11 m n.p.m., a zasięg nominalny to 17,5 mil morskich w nocy i 6 mil morskich w dzień.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/59327/