Problem jest duży, gdyż na najbliższych kilka dni, tysiące rodziców szczególnie najmłodszych dzieci będą musieli zorganizować sobie opiekę dla swoich dzieci na te kilka godzin dziennie, którą do tej pory zapewniały szkoły. Dotkliwość strajku dla obywateli będzie duża, oczekiwania są więc takie, że rząd potraktuje poważnie problemy nauczycieli i być może doprowadzi do pozytywnego dla nich rozstrzygnięcia.
W wielu miastach władze lokalne, wspierając strajk nauczycieli organizują poprzez swoje instytucje (MDK,OSiR, Biblioteki, Muzea itp.) różne możliwości spędzenia czasu i zapewnienia opieki dzieciom. Są prezydenci, burmistrzowie ale i szefowie firm prywatnych, którzy już ogłosili, że na wypadek rozpoczęcia się strajku, pracownicy mogą przyprowadzić swoje dzieci do pracy. Zapytaliśmy się więc świnoujskiego magistratu, czy i jak zamierza pomóc rodzicom na wypadek strajku. Wydaje się więc, że w dniu 6 kwietnia powinny być już te rozwiązania znane, a rodzice o nich poinformowani, żeby wiedzieli jak ewentualnie 8 kwietnia (poniedziałek) mogą rozwiązać problemy z zapewnieniem opieki swoim dzieciom.
Poniżej odpowiedź jaką otrzymaliśmy od inspektora Hanny Lachowskiej z BIK na nasze pytanie: Inne miasta organizują poprzez swoje instytucje opiekę dla dzieci szkolnych na wypadek strajku nauczycielskiego w dniu 8 kwietnia. Na jaką pomoc naszego samorządu mogą liczyć rodzice dzieci, którym nie uda się samodzielnie zapewnić opieki swoim dzieciom? Prosimy o konkrety. Nauczyciele z których szkół w Świnoujściu będą strajkowali?
Odpowiedź z UM:
Prezes oddziału ZNP przedstawiła wyniki przeprowadzonego w placówkach oświatowych miasta referendum dotyczącego przeprowadzenia strajku. Według otrzymanych informacji w spór zbiorowy weszło 16 placówek objętych zasięgiem ZNP w Świnoujściu. W referendum udział wzięło 75,3% pracowników, za strajkiem opowiedziało się 92,4 % pracowników, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście.
Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, przedstawiciele organu prowadzącego i dyrektorzy na bieżąco monitorują sytuację, wspólnie szukają indywidualnych rozwiązań wobec zaistniałej sytuacji. Po rozmowach z rodzicami, część z nich zadeklarowała, że w przypadku strajku ich dzieci pozostaną w domu. Dzieci, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić na ten czas opieki, będą ją miały zapewnioną w swoich placówkach.
W referendum gotowość do strajku zadeklarowały wszystkie publiczne placówki oświatowe, z wyjątkiem Przedszkola Miejskie nr 10. Wynik referendum nie jest równoznaczny ze strajkiem, który ma się odbyć od 8 kwietnia 2019 r. Dopiero tego dnia będziemy mieli pełen obraz, ilu pracowników oświaty przystąpi do strajku.
Poniżej średnie roczne wynagrodzeń brutto. W skład tych średnich wchodzą:
1. wynagrodzenie zasadnicze
2. Dodatki:
- za wysługę lat
- dodatek motywacyjny
- dodatek funkcyjny
- dodatek za warunki pracy
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw
3. Świadczenia wynikające ze stosunku pracy:
- nagrody ze specjalnego funduszu nagród
- odprawy emerytalne
- odprawy rentowe
- nagrody jubileuszowe
- dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. „13”)
- urlop zdrowotny