iswinoujscie.pl • Niedziela [28.04.2019, 21:14:20] • Świnoujście

Przy Modrzejewskiej zmniejszy się liczba mieszkańców

Przy Modrzejewskiej zmniejszy się liczba mieszkańców

fot. iswinoujscie.pl

Zamiast 193 lokali – 87. Za to z kuchnią i łazienką. Budynek socjalny nr 20 przy ulicy Modrzejewskiej czeka gruntowna przebudowa. Będą przesiedlenia mieszkańców.

W 193 lokalach socjalnych w budynku przy ul. Modrzejewskiej 20 mieszka dziś łącznie 276 osób. Lokale mają obniżony standard: pomieszczenia sanitarne i zmywalnie są przeznaczone do wspólnego użytku.

Budynek powstał, bo gmina ma obowiązek (zadanie własne) zapewnić lokale socjalne. Zapotrzebowanie na nie jest olbrzymie. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1234 ze zm.), zapewnienie najmu lokalu socjalnego ciąży wyłącznie na gminie ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

- Zatem trafiają do niego osoby z różnych środowisk, także w wyniku eksmisji, dotychczas zajmujące lokale należące do Gminy lub podmiotów zewnętrznych - osób prywatnych, spółdzielni mieszkaniowych, Agencji Mienia Wojskowego - informuje Artur Ćwik, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Plany gminy związane z budynkiem przy ul. Modrzejewskiej 20 były szeroko omawiane na spotkaniach i konsultacjach społecznych organizowanych w poprzednich latach przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

- Wnioski i sugestie płynące ze strony uczestników, stanowiły potwierdzenie dla obranej i prowadzonej przez Gminę polityki mieszkaniowej w zakresie lokali socjalnych, w tym odnośnie planów związanych z budynkiem przy ul. Modrzejewskiej 20 - informuje Artur Ćwik.- Zgodnie z tymi ustaleniami będziemy dążyć do zmniejszenia liczby mieszkańców tego budynku. W oparciu o opracowany w 2018 r. projekt budowlany, zaplanowana jest kompleksowa przebudowa nieruchomości, w wyniku której liczba lokali ulegnie zmniejszeniu do 87. Będą to lokale samodzielne, w większości o małej powierzchni, wyposażone w pomieszczenia sanitarne i kuchenne.

Budynek zostanie podzielony na dwie odrębne klatki schodowe, wyposażone w dźwigi osobowe i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Inwestycja musi być przeprowadzona etapowo z uwagi na rozmiar przedsięwzięcia, konieczność przeniesienia ok. 100 rodzin do innych lokali i zachowania trwałości projektu polegającego na przebudowie budynku na lokale socjalne zakończonej w roku 2007 a współfinansowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego (dalej BGK) - wyjaśnia dyrektor ZGM. - Trwałość tego projektu obowiązuje do końca 2021 roku i do tego czasu mogą być prowadzone prace w ograniczonym zakresie, tzn. tak, aby w ich efekcie nie naruszyć liczby istniejących lokali ani ich powierzchni. Przystąpienie do robót budowlanych związane będzie także z koniecznością wyłączenia z użytkowania poszczególnych pomieszczeń lub kondygnacji budynku oraz przeniesieniem ich mieszkańców. Obecnie trwa ustalenie optymalnego harmonogramu prac, w którym trzeba uwzględnić przedstawione wyżej zagadnienia oraz istotne ograniczenia wynikające z umowy z BGK.

Zapytaliśmy o koszty całego przedsięwzięcia.

- W bieżącym roku w planie finansowym ZGM, zabezpieczono środki w wysokości 400 tys. zł pozwalające na rozpoczęcie I etapu prac. Szacunkowy koszt całej inwestycji kształtować się będzie wg aktualnych cen w granicach ok. 8 mln zł i o ile nie zmieni się stanowisko BGK w zakresie utrzymania liczby lokali w budynku, to większość robót będzie można wykonać po roku 2021 - informuje Artur Ćwik.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/59188/