iswinoujscie.pl • Środa [27.03.2019, 17:50:02] • Świnoujście

Radni ustalą zasady dla budżetu obywatelskiego

Radni ustalą zasady dla budżetu obywatelskiego

fot. Sławomir Ryfczyński

Na najbliższej sesji radni określą zasady i tryb przeprowadzenia budżetu obywatelskiego. Koszt realizacji pojedynczego projektu w zakresie infrastruktury miejskiej oraz zakupów inwestycyjnych nie może przekroczyć 1 miliona złotych – czytamy w projekcie uchwały – a przedsięwzięcia o charakterze zdrowotnym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym - 40 tysięcy złotych.

W związku z ostatnimi zmianami przepisów, rada gminy w drodze uchwały musi określić wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, w szczególności: wymogi formalne zgłaszanych projektów, wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt (nie może być ona większa niż 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt), zasady oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej, spełniania przez nie wymogów formalnych oraz tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Poza tym: zasady przeprowadzania głosowania, ustalania wyników i podawania ich do publicznej wiadomości.

Idea budżetu obywatelskiego stanowi doskonałe narzędzie do budowania społeczeństwa obywatelskiego - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.- Proces, w którym powierza się mieszkańcom prawo bezpośredniego decydowania o przeznaczeniu części środków budżetu miasta pozwala na aktywizację i integrację środowisk lokalnych oraz wpływa na pogłębianie zaangażowania mieszkańców w kreowanie wizerunku miasta.

W projekcie uchwały czytamy, że zgłaszanym projektem może być każda inicjatywa obywatelska, która przyczyni się do poprawy warunków życia i funkcjonowania mieszkańców, uatrakcyjnienia przestrzeni miejskiej i oferty społecznej miasta. Inicjatywą obywatelską może być w szczególności:

1) budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury miejskiej oraz zakupy inwestycyjne – projekty inwestycyjne tzw. twarde (koszt realizacji pojedynczego takiego projektu nie może przekroczyć kwoty 1 000 000 zł).

2) przedsięwzięcie o charakterze zdrowotnym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym – projekty nieinwestycyjne tzw. miękkie (koszt realizacji pojedynczego takiego projektu nie może przekroczyć kwoty 40 000 zł).

Zgłaszane projekty:

1) muszą być zgodne z prawem oraz mieścić się w granicach zadań i kompetencji Miasta;

2) nie powinny przekraczać przeznaczonego na ich realizację budżetu;

3) dotyczą tylko takich zadań, które można zakończyć w ciągu jednego roku budżetowego;

4) muszą obejmować całość zadania, z wyłączeniem etapowania przedsięwzięcia;

5) dotyczą tylko takich projektów, których koszty eksploatacyjne obciążające budżet Miasta w ciągu 3 kolejnych lat nie przewyższą kosztów przedsięwzięcia;

6) nie mogą dotyczyć projektów, które są ujęte w wieloletniej prognozie finansowej Miasta, w roku realizacji Budżetu Obywatelskiego lub ich lokalizacja nie może kolidować z zamierzeniami inwestycyjnymi Miasta.

Jak czytamy w projekcie uchwały, zgłoszone projekty nie mogą dotyczyć infrastruktury i mienia, którym dysponują podmioty inne niż miasto lub gminne jednostki organizacyjne. Wszystkie projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego muszą być ogólnodostępne.

Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się w czwartek, 28 marca.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/59153/