iswinoujscie.pl • Czwartek [28.03.2019, 10:40:52] • Polska

Zmysłowa gra kontrastów – aranżacja nastrojowej sypialni

Zmysłowa gra kontrastów – aranżacja nastrojowej sypialni

fot. Organizator

Tegoroczne trendy kolorystyczne to spełnienie marzeń dla wszystkich, którzy lubią eksperymentować. W palecie modnych odcieni znalazły się zarówno stonowane, jak i wyraziste barwy. Wystarczy odrobina wyobraźni, by stworzyć z nich efektowne i stylowe połączenie. Na co zwrócić uwagę, wprowadzając grę kontrastów do wnętrza sypialni? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wybierz odcienie dla siebie

Zanim przystąpimy do selekcji odcieni i próby stworzenia z nich estetycznej kompilacji, warto przypomnieć, jakie kolory wziąć pod uwagę. Instytut Pantone wytypował wiele zróżnicowanych propozycji, m.in.: okrzyknięty odcieniem roku róż przechodzący w pomarańcz – Living Coral, beż Soybean, głęboki granat Eclipse, ognisty Jester Red, zieleń Terrarium Moss oraz brudny róż – Barn Red. Jednak na rekomendacjach Instytutu Pantone nie można poprzestać, ponieważ minimalistyczne kolory jak czerń i biel, a także niesłabnące na popularności złoto i butelkowa zieleń, również pozwolą zaaranżować trendowe wnętrze, bazujące na wyraźnym kontraście.

Akcenty kolorystyczne – jak je rozłożyć?

Bez wątpienia to kolor ścian jest tłem dla drugiej barwy, która będzie z nim współtworzyć efektowny kontrast. Oczywiście istnieje wiele możliwych kombinacji, warto jednak zdobyć się na odwagę, by połączyć dwa mocne, zupełnie różne odcienie. To, czy zdecydujemy się na pomalowanie wszystkich ścian, czy wyłącznie tej, która znajduje się bezpośrednio za posłaniem, powinno być uzależnione od metrażu sypialni. Mniejsze pomieszczenia mogą zostać optycznie zmniejszone, jeżeli wybierzemy ciemny kolor ścian. Za to w przypadku tapicerki łóżka możemy śmiało eksperymentować – wszystko zależy od tego, jak odważnie podejdziemy do tematu kontrastu: -Nastrojową grę kolorów w sypialni możemy wzmocnić poprzez wezgłowie łóżka. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę zarówno na wysokość zagłówka, jak i jego elementy zdobnicze – takie jak głębokie piki, czy przeszycia. Nasycone kolory pozwolą wydobyć ich głębię i sprawią, że meble będą nie tylko funkcjonalnym i wygodnym sprzętem, ale również prawdziwą ozdobą sypialni – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Powrót do natury

Kiedy najważniejszą część „kontrastowej” aranżacji będziemy mieć już za sobą, nadejdzie pora, by wybrać akcesoria, które podkreślą niebanalny charakter sypialni. W pierwszej kolejności zadbajmy o to, by w pomieszczeniu pojawiły się rośliny. Sprawią, że klimat stanie się jeszcze bardziej intymny. Co więcej, pozwolą nieco „wyciszyć” i zrównoważyć wyraziste kolory ścian i obić tapicerskich. Inspiracje naturą nie muszą dotyczyć wyłącznie roślin – pledy i koce z miękkiej wełny spotęgują nawiązanie do motywu „eko”. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do wnętrza dodatków ze stali w kolorze miedzi lub złota, które wciąż cieszą się sporą popularnością. Ramki na zdjęcia, kwietniki, donice z pozłacanymi elementami, ramy obrazów, stoliki nocne ze blatami ze szkła lub terazzo – pole manewru jest naprawdę duże.

W nastrojowym świetle

Efektowną grę kontrastów podkreśli odpowiednie oświetlenie. Właściwe natężenie i temperatura światła uwydatnią drobne refleksy i detale tkanin tapicerskich, co pozwoli jeszcze pełniej „doświadczać” magii barw i faktur. Na tym nie koniec – światło pomoże zbudować intymny klimat, który w sypialni odgrywa najważniejszą rolę. Dlatego świetnym rozwiązaniem okażą się lampki nocne i lampy stojące z abażurami, pełniącymi jednocześnie funkcję estetycznego dodatku. Nie zapomnijmy również o świecach, które nie tylko pozwolą się zrelaksować, ale sprawią, że w sypialni zapanuje romantyczna atmosfera.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/59146/