iswinoujscie.pl • Niedziela [16.12.2018, 21:31:48] • Świnoujście
Opornik, a Konstytucja

fot. Andrzej Ryfczyński
Stan wojenny i jego przepisy trwały bardzo długo. Tak jak dzisiaj za noszenie koszulki z napisem Konstytucja, tak wtedy za noszenie opornika były represje. Wtedy i dzisiaj władza bała się i boi wolnych ludzi.
Mija kolejna rocznica stanu wojennego. Właśnie o tej porze mordowano polskie społeczeństwo i wywożono do obozów internowania, dzisiaj zwany innym sortem. Trzeba przypomnieć, że stan wojenny trwał bardzo długo ponad 10 lat w różnych przepisach. Kartki na benzynę zniesiono 1 stycznia 1989roku. Firmy fotograficzne nie miały prawa nakręcać filmów z różnych uroczystości, tak jak ze ślubów do początku lat 90-tych.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Potrzebne było zezwolenia Ministerstwa Kultury na filmowanie. Po zniesieniu godziny milicyjnej i zakazie przemieszczania się do innych miejscowości bez zaświadczenia i zgody władzy represyjnej represje były na każdym kroku. Było tego kontrolowania mnóstwo. Przypomnę tylko jeden fakt. Tak jak dzisiaj karze się za noszenie koszulki z napisem KONSTYTUCJA, to w latach 80-tych karano za noszenie OPORNIKA na piersi. Opornik mały czy duży był urządzeniem do stawiania oporu przepływu prądu w urządzeniach elektronicznych i był symbolem oporu do władzy.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Najwięcej tych oporników noszono w dużych miastach Polski, ale i w Świnoujściu miało to miejsce. Skąd mieliśmy wiedzę, a no z Wolnej Europy od Pana Jana Jeziorańskiego. Polacy w tamtych czasach produkowali wspaniałe odbiorniki radiowe.