iswinoujscie.pl • Wtorek [11.12.2018, 23:25:31] • Świnoujście

Zginęli za wolną Polskę. Hołd ofiarom stanu wojennego

Zginęli za wolną Polskę. Hołd ofiarom stanu wojennego

fot. Organizator

Koalicja Obywatelska 13.12 o godzinie 20:00 uczci pamięć bohaterów poległych podczas stanu wojennego. Przy pomniku Bohaterów Walki o Niepodległość na Placu Słowiańskim zapłoną znicze upamiętniające tamto wydarzenie.

„Pragniemy z wdzięcznością i pokorą docenić odwagę ludzi, którzy złożyli krwawą ofiarę za naszą wolność” czytamy w zaproszeniu skierowanym do mieszkańców Świnoujścia.
13 grudnia minie 37 lat od chwili wprowadzenia stanu wojennego, który był brutalną odpowiedzią władz Polski Ludowej na wolnościowe dążenia Polaków po sierpniu 1980 roku. Do dziś nieznana jest pewna i ostateczna liczba ofiar represji reżimu. Już jednak w 1989 roku Komitet Helsiński przedłożył Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do Zbadania Działalności MSW raport, który zawierał 93 nazwiska z zastrzeżeniem, że liczba ofiar mogła być znacznie większa.

„Zapraszamy wszystkich mieszkańców Świnoujścia do wspólnego zapalenia zniczy i uczczenia tamtych wydarzeń minutą ciszy” - napisał w zaproszeniu na czwartkowe spotkanie Jan Borowski z Koalicji Obywatelskiej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/57566/