Zmieniające się warunki na zewnątrz mają duży wpływ na sytuacje na drogach. Mgła, opady deszczu i śliska nawierzchnia dróg, wymagają od kierowców szczególnej rozwagi i odpowiedniego przygotowania. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście a w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Dlatego też zwracamy się z apelem, aby w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.
Gdy przejeżdżamy obok kolizji czy wypadku, przy którym pracują już odpowiednie służby ratunkowe, nie zatrzymujmy się oraz nie spowalniajmy naszej jazdy, gdyż może to doprowadzić do zdarzenia drogowego.
Pojazd, którym się poruszamy musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu nas samych jak i innych uczestników ruchu. Nasz samochód nie może narażać kogokolwiek na szkodę. Zalecamy, aby sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe, głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach oraz prawidłowe oświetlenie pojazdu.
Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości a gdy warunki pogodowe są niekorzystne, należy zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma okolicznościami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze.
Bycie bezpiecznym równe jest byciem widocznym. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie m.in. zawieszek, opasek, kamizelek bądź toreb na zakupy z elementami odblaskowymi, znacznie zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Mając na uwadze powyższe policjanci przypominają, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie cztery lata temu.
Pamiętaj Twoje bezpieczeństwo, w dużej mierze zależy od Ciebie!