Po pierwsze – ciągi jezdne, chodniki i parking
Istotnym atutem jest możliwość swobodnego dojazdu pod wejście główne budynku samochodu osobowego, jak również samochodów ciężarowych. To duże ułatwienie w pierwszej kolejności podczas przeprowadzki dla nowych mieszkańców, a potem również w codziennych czynnościach – takich, jak wyładowanie zakupów lub wózka z bagażnika auta. Ma to również kluczowe znaczenie gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. W sytuacjach, w których liczy się czas, ważne aby ambulans mógł dotrzeć na miejsce zdarzenia bez przeszkód. Niemniej istotne są wydzielone ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych. Elementem zapewniającym spokój i bezpieczeństwo na osiedlu są progi zwalniające lub zielone wyspy, uniemożliwiające kierowcom rozwinięcie dużych prędkości. Alternatywnym rozwiązaniem dla typowych progów zwalniających są modne betonowe elementy wysadzane zielenią. Wyglądają estetycznie i spełniają podobną funkcję, tworząc na drodze przeszkodę do wyminięcia – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag.
Ważne aby mieszkańcy mieli zapewniony parking w ilości odpowiadającej liczbie mieszkań, nie zawsze jest to możliwe, jednak gwarancja pewnego miejsca postojowego to dla młodych rodziców ważny punkt na liście oczekiwań.
Po drugie – podjazdy i dźwigi
Z pozoru oczywisty element w nowym budownictwie osiedlowym, przez niektórych deweloperów bywa pomijany lub wykonany niezgodnie ze sztuką budowlaną. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy rodzice z wózkiem mają bezproblemowy dostęp do bloku. Czy podjazd nie jest zbyt stromy, a w przypadku braku windy czy rodzice mają możliwość bezpiecznego przechowywania wózków na poziomie 0.
Po trzecie – bezpieczeństwo
W budownictwie wielorodzinnym ważna jest dbałość o dobór trwałych i bezpiecznych materiałów wykończeniowych. W przypadku części wspólnych – jak korytarze i schody – najistotniejsze są posadzki i okładziny stopni, ponieważ od ich parametrów zależy bezpieczeństwo mieszkańców. Należy dopierać posadzki łatwe w utrzymaniu czystości, ale również takie, które będą miały powierzchnię antypoślizgową. – Szczególnie łatwo o wypadki na schodach. Warto w związku z tym wyposażyć stopnie w dodatkowy moduł zabezpieczający, jaki stanowią wkładki antypoślizgowe. Istnieje wiele modeli wkładek, również kontrastowych, które dodatkowo zaznaczają i eksponują krawędzie stopni – dodaje Andrzej Chłopek.
Nowoczesne osiedla wyposażone są również w szereg udogodnień technologicznych i systemowych, dzięki którym tworzą bezpieczne enklawy. Z pozoru małoznaczące udogodnienia, jak domofon z wmontowaną kamerą, monitoring osiedla oraz czuwająca nad mieniem mieszkańców firma ochroniarska, znacząco zmniejszają ryzyko włamań lub dewastacji.
Po czwarte – przestrzeń rekreacyjna
Które z dzieci nie lubi placu zabaw? Dla młodych rodziców to ważne, żeby był na wyciągnięcie ręki. Plac zabaw powinien być uniwersalny i oferować atrakcje dla różnych grup wiekowych. Co do zasady sprzęty powinny posiadać informacje o producencie. Bezwzględnie należy zabezpieczyć również podłoże na terenie placu. Powinno być miękkie i zapewnić odpowiedni poziom amortyzacji. Dodatkowe ogrodzenie placu stanowić będzie m.in. ochronę przed nieprzyjemnymi niespodziankami np. w piaskownicy. Dobrze, żeby elementy małej architektury, takie jak ławki oraz kosze na śmieci, wykonane były z solidnego i nieuciążliwego w utrzymaniu czystości materiału, na przykład z betonu.
Po piąte – zieleń
Zieleń jest nam niezbędna do właściwego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest, żeby architektura osiedla zrównoważona była odpowiednią ilością skwerów, trawników i klombów. Jeśli zagospodarowanie terenu nie daje takiej możliwości, rośliny można wprowadzić na osiedle pod postacią wysadzonych betonowych donic, które urozmaicą przestrzeń i wprowadzą zielony akcent.
www.dasag.eu