iswinoujscie.pl • Niedziela [28.10.2018, 23:35:25] • Świnoujście
Czy w tej kadencji Rada Miasta powinna mieć „swojego” prawnika!?

fot. Sławomir Ryfczyński
W strukturze świnoujskiego Urzędu Miasta działa Biuro Nadzoru Prawnego i Koordynacji Zamówień Publicznych. Popularnie mówi się o nim ”biuro radcy prawnego”. Kierownikiem biura jest mecenas Maciej Nowicki . Choć formalnie w zakresie jego obowiązków leży obsługa prawna całego Urzędu, w tym również Rady Miasta - to do jego stanowiska przylgnęło określenie „prezydencki prawnik”. Wśród nowo wybranych radnych coraz bardziej jednoznaczna jest opinia, że Rada Miasta powinna mieć do dyspozycji własnego prawnika.
Takimi przemyśleniami podzielił się z nami Wiesław Góreczny radny poprzedniej kadencji, który w ostatnich wyborach ponownie zyskał zaufanie mieszkańców. Nasz rozmówca uważa, że prawnik, który pracuje na zlecenie prezydenta niekoniecznie musi reprezentować punkt widzenia radnych na dane tematy, które w formie uchwał przygotowuje prezydent.
„- W poprzedniej kadencji kilkakrotnie byliśmy świadkami "lawirowania" prawnika w ważnych tematach, jak choćby bonu opiekuńczego dla rodziców dzieci żłobkowych - informuje Wiesław Góreczny. Prawnik powinien jedynie stwierdzać zgodność z prawem proponowanych rozwiązań. Obecny często wchodzi w sferę polityki i siłą stanowiska prawniczego szuka takich argumentów prawnych, aby to pracodawcy czyli prezydenta pogląd był dominujący przy ostatecznych rozwiązaniach.

fot. Sławomir Ryfczyński
Nie tylko on ma takie zdanie. Podobną opinię ma także Joanna Agatowska, radna z wieloletnim doświadczeniem w pracy samorządowej.
Rada Miasta powinna dysponować własnym prawnikiem. Z kadencji na kadencję coraz bardziej się o tym przekonuję. W związku z kilkoma dwuznacznymi sytuacjami prawnymi w Radzie Miasta w minionej kadencji, do obecnego prawnika niestety nie mam zaufania - stwierdza Agatowska. Uważam więc, że w budżecie Rady powinny znaleźć się pieniądze na opłacenie tego rodzaju usługi prawniczej. To bardzo ważne dla jakości naszej pracy i stanowienia prawa lokalnego - powiedziała nam Joanna Agatowska. Posiadanie swojego prawnika dałoby radnym możliwość obiektywnej oceny prawnej przedkładanych przez prezydenta uchwał. Z mojego doświadczenia wynika, że w obecnej sytuacji prawnik na etacie urzędowym zawsze będzie podporządkowany poleceniom prezydenta. Radni najczęściej nie znają się przecież na prawie, które jest często niejednoznaczne i łatwo jest je prawnikowi "falandyzować" - dodaje Agatowska.
Oprócz zatrudnionego na etacie radcy prawnego Macieja Nowickiego Urząd Miasta obsługuje firma zewnętrzna ze Szczecina.