Dach, rynny, okna i ogród – to elementy domu i jego otoczenia, które wymagają naszej szczególnej uwagi podczas przygotowań do zimy. Czasem wystarczą jedynie drobne zabiegi konserwacyjne. Nierzadko jednak, niezbędne będą poważne naprawy, których wykonanie zlecić należy doświadczonym fachowcom.
Deszcze i śniegi nam nie straszne!
Jesień i zima to okresy, podczas których zaobserwować możemy wzmożone opady deszczu, a później również śniegu. Takie warunki atmosferyczne to prawdziwy sprawdzian zarówno dla dachu, jak i systemu rynnowego. – Aby podczas deszczowych i chłodnych miesięcy rynny spełniały swoją funkcję trzeba je odpowiednio do tego przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o ich udrożnienie. W korytach rynien, przez całe lato, zgromadziły się zapewne pokaźne ilości liści, gałązek czy igliwia, które skutecznie blokują swobodne odprowadzanie deszczówki z dachu. Do usunięcia zanieczyszczeń z wnętrza rynien należy wykorzystać miękkie i delikatne narzędzia, takie jak szczotki czy ściereczki. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni i zapobiegniemy wystąpieniu korozji czy ewentualnych rozszczelnień - radzi Anna Góral, ekspert Galeco, producenta systemów rynnowych. Udrożnione rynny warto dodatkowo oczyścić wykorzystując moc wody. Najlepiej z takim zadaniem poradzą sobie myjki ciśnieniowe. Niektóre modele wyposażone są w wąż wysokiego ciśnienia o długości aż 5 metrów. To w zupełności wystarczy, by dotrzeć do rynien parterowego domu jednorodzinnego – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak, producenta sprzętu ogrodniczego. Taki zabieg pozwoli nam też dojrzeć nieszczelne fragmenty systemu orynnowania i sprawnie dokonać ich naprawy lub, jeżeli to koniecznie, wymienić je na nowe – dodaje.
Okna w pełnej gotowości
Przygotowując się do sezonu zimowego nie można zapomnieć o właściwej konserwacji okien. To również ostatni dzwonek na to, żeby podjąć decyzję o ewentualnej ich wymianie na nowe. Po pierwsze należy zrobić gruntowny przegląd, poprzedzony dokładnym czyszczeniem stolarki. Powinniśmy ocenić kondycję ram, uszczelek, jak również tynku wokół ościeżnic. Dobrze skonsultować z fachowcem widoczne uszkodzenia, niektóre z nich mogą okazać się bowiem jednoznacznym sygnałem, że czas na zmiany. Wybierając nowe okna, warto pamiętać o kilku cennych wskazówkach. - Dobre okna to takie, które posiadają niski współczynnik „Uw”, określający poziom przenikania ciepła. – mówi Mariusz Kubik, dyrektor produkcji marki Urzędowski. – Warto wybrać stolarkę nowej generacji, w której stosuje się systemy kilkuszybowe. Przestrzenie pomiędzy taflami szkła wypełnia się w nich gazem szlachetny oraz wyposaża dodatkowo w tzw. „ciepłą ramkę”, która niweluje ryzyko wychłodzenia szyby przy krawędzi. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z naszego domu, a my zaoszczędzimy na rachunkach. – dodaje Mariusz Kubik. Nie bez znaczenia pozostaje dobór materiału ościeżnicy, ponieważ lepsze parametry izolacyjności posiada drewno.
Jeśli wymiana nie jest konieczna, należy skoncentrować się na uzupełnieniu ubytków. Przeważnie sprowadza się to do założenia nowych uszczelek, a w przypadku okien drewnianych dodatkowo impregnacji ram i położenia nowej warstwy lakieru zabezpieczającego.
Trawa i sprzęty ogrodnicze pod ochroną
Dom to również otaczający go ogród, o który należy zadbać przed nadejściem zimy. Jeszcze przed mrozem należy wykonać ostatnie koszenie. Najkorzystniej będzie je przeprowadzić pod koniec października, choć jeśli dłużej utrzymuje się dodatnia temperatura, można przesunąć cięcie nawet do końca listopada. Trawy nie należy przycinać jednak zbyt krótko! – Zbyt niska trawa może być narażona na przemarzanie korzeni. Najlepiej pozostawić trawę na długość około 4 cm. Zapewni to odpowiednie warunki źdźbłom trawy do przetrwania zimy – przekonuje Grzegorz Kowalczyk z firmy Krysiak. Gdy wykonamy już wszystkie czynności przygotowujące nasz dom i jego otoczenie do ujemnych temperatur, koniecznie trzeba zadbać o sprzęt. Kosiarki z silnikami spalinowymi opróżnijmy z paliwa. Benzynę możemy spuścić bądź wypalić pozostawiając silnik na wolnych obrotach. – Ważną czynnością, o której wielu zapomina, jest odkręcenie świec i zalanie cylindrów olejem silnikowym - wystarczy kilka kropel. Pozwoli to na zakonserwowanie podsystemów kosiarki i uchroni je przed rdzą – radzi ekspert firmy Krysiak. Nasz sprzęt powinniśmy przechowywać w suchym miejscu, najlepiej wolnostojąco lub w kartonie. Unikajmy przykrywania go folią – gromadzi się pod nią wilgoć, co niekorzystnie wpłynie na stan maszyn.
Zabezpieczone nawierzchnie zewnętrzne
Ostatnim punktem na naszej domowej checkliście są prace przygotowujące do zimy balkony, tarasy, podjazdy i ogrodowe ścieżki. Lato i jesień dały im się we znaki, dlatego zacząć powinniśmy od dokładnego oczyszczenia. Najłatwiejsze w pielęgnacji są nawierzchnie wykonane z betonu. Wszelkie zabrudzenia usuniemy z nich bez większego kłopotu używając myjki ciśnieniowej. Nie zawiodą również tradycyjne metody czyszczenia, jednak skradną nam dużo więcej czasu. Kolejnym krokiem jest impregnacja płyt betonowych. Właściwe preparaty znajdziemy w każdy dobrym markecie budowlanym. – Ochronna warstwa impregnatu zabezpieczy nawierzchnie przed wnikaniem wilgoci, zabrudzeń, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo zwiększy odporność na zużycie. – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki Probet-Dasag.