Rzecznik Prezydenta Miasta • Piątek [27.06.2008, 15:40:38] • Świnoujście

Świnoujście Sail 2009

Świnoujście Sail 2009

fot. Sławomir Ryfczyński

W dniu 27 czerwca br., w efekcie zakończenia negocjacji z Baltic Sail Association, w Galerii Art Miejskiego Domu Kultury , Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podpisał List Intencyjny, w którym wyrażona została wola oraz zasady na jakich Miasto Świnoujście będzie uczestniczyć w organizacji cyklicznych imprez żeglarskich w ramach Baltic Sail w latach 2008-2011. List intencyjny w imieniu Baltic Sail Association podpisał Dyrektor Hansa Sail Rostock - Pan Holger Bellgardt.

Świnoujście już w ubiegłym roku podjęło starania o możliwość organizacji dużej imprezy żeglarskiej, która odbywałaby się cyklicznie w ramach Baltic Sail

Balic Sail jest międzynarodowym porozumieniem mającym na celu powstanie trwałej sieci współpracy w zakresie turystyki morskiej w obszarze Morza Bałtyckiego i wykreowanie tego obszaru,jako atrakcyjnego dla żeglarzy.

Baltic Sail skupia miasta partnerów, organizatorów największych imprez żeglarskich na Bałtyku, takich jak: Travemunde /Sail Travemunde/, Rostock / Hansa Sail/, Kłajpeda / Sea Festival Kłajpeda/, Karlskrona / Sail Karlskrona/, Halmstad / Baltic Sail Halmstad/. Z polskich miast w programie Baltic Sail bierze udział Gdańsk, organizując imprezę pod nazwą Sail Gdańsk.

Świnoujście Sail 2009

fot. Sławomir Ryfczyński

Partnerzy projektu współpracują na mocy zawartego porozumienia. Porozumienie ma charakter otwarty ,ale przystąpienie nowych członków wymaga zgody wszystkich stron. Najdogodniejszym okresem przeprowadzenia imprezy w Świnoujściu byłby trzeci tydzień sierpnia. Wynika to – po przeprowadzonych konsultacjach – z układu innych imprez odbywających się w ramach Baltic Sail. W tym czasie żaglowce mogłyby zawinąć do Świnoujścia; po zakończeniu udziału lub przed rozpoczęciem Hansa Sail w Rostocku. W sierpniu ,w mieście, organizowany jest także Tydzień Kultury Morskiej i udział w nim żaglowców w zdecydowany sposób uatrakcyjniłby jego obchody, promując miasto i przyciągając rzesze turystów.

W dniu 3 marca br., delegacja Świnoujścia, z Zastępcą Prezydenta Leonem Ryszardem Kowalskim i Naczelnikiem Wydziału Rozwoju panią Katarzyną Rówińska, udała się do Rostocku na spotkanie z przedstawicielami Biura Organizacyjnego Hansa Sail. Miało ono na celu wsparcie starań Świnoujścia, aby jeszcze w tym roku wejść do programu Baltic Sail, ułatwienie kontaktów z armatorami największych jednostek, zapoznanie się z doświadczeniami przy organizacji tego typu imprezy oraz korelację zamierzeń Rostoku i Świnoujścia na przyszłe lata.

Świnoujście Sail 2009

fot. Sławomir Ryfczyński

Pan Holger Bellgart - Dyrektor Biura Hansa Sail, jako przedstawiciel Baltic Sail zaprosił Świnoujście do współpracy, wyrażając ogromne zadowolenie z faktu, iż do projektu przystąpiłoby kolejne miasto z Polski.Jednocześnie pan Bellgart zaprosił przedstawicieli Świnoujścia do Halmstad w Szwecji, gdzie w dniu 12 marca br. odbywały się warsztaty partnerów projektu Baltic Sail i przedstawienie oferty miasta.

Przedstawiona prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli miast będących partnerami programu i Świnoujście jednogłośnie zostało zaproszone do współpracy.

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Prezydent zwróci się do radnych o akceptację przyłączenia Świnoujścia do Baltic Sail, jako programu międzynarodowego – jest to wymóg formalny.

Od 2009 roku, po podpisaniu umowy,Świnoujście będzie miało prawo do organizacji cyklicznych imprez żeglarskich, jako pełnoprawny członek Baltik Sail Association, a od tego roku informacje o Świnoujskiej imprezie znalazłyby się we wszystkich wydawnictwach tej prestiżowej organizacji.

Rzecznik Prezydenta Miasta Robert Karelus

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/5665/