Dom energooszczędny to inwestycja, która pozwala na oszczędzanie energii, dzięki czemu koszty realizacji takiego projektu po pewnym czasie się zwracają. Różnorodność projektów sprawia, że dom energooszczędny będzie nie tylko tańszy w utrzymaniu, ale też funkcjonalny. Innowacyjne rozwiązania wykorzystywane przy budowie zyskują na popularności. Eksperci z Pracowni Projektowej Dobre Domy wyjaśniają, dlaczego warto zdecydować się na dom, który jest przyszłością budownictwa.
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?
Przepisy prawa definiują, czym jest dom energooszczędny. Zapotrzebowanie na energię domu tradycyjnego wynosi powyżej 70 kWh/m² w skali roku. Dom energooszczędny to budynek, któremu wystarczy 30–70 kWh/m² energii w skali roku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, takich jak pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii. Dzięki kolektorom słonecznym, pompom ciepła czy kominkowi z płaszczem wodnym straty i zapotrzebowanie na energię ograniczane są do minimum. Wykorzystanie tych rozwiązań pozwala oszczędzić na ogrzewaniu wody i domu oraz na energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń czy zasilenia urządzeń domowych.
Oprócz zastosowania innowacyjnych technologii ważna jest także konstrukcja domu. Jego forma powinna być prosta i kompaktowa, o nieskomplikowanym dachu. Na rzecz idealnej bryły można zrezygnować z balkonów i tarasów, które często komplikują konstrukcję.
Przy stawianiu budynku brane są pod uwagę strony świata, tak by strefa wejściowa, w której znajdują się pomieszczenia z małą liczbą okien, były skierowane na północ. Natomiast kuchnia, salon i pokoje z dużą liczbą okien powinny być usytuowane na południe. Dzięki temu dom jest dobrze nasłoneczniony i nie traci cennego ciepła. Montowane są także systemy wentylacyjne, odzyskujące ciepło. Poza tym do budowy wykorzystuje się energooszczędne materiały, gwarantujące dobrą izolację.
Dlaczego warto zainwestować w budowę domu energooszczędnego?
Koszt budowy domu energooszczędnego jest co prawda wyższy niż w przypadku standardowej budowli, ale kolejne lata użytkowania budynku zakładają zwrot poniesionych wydatków. Większe nakłady finansowe są związane z innowacyjnymi metodami budowy, czyli zastosowaniem droższej wentylacji czy grubszej izolacji w przegrodach zewnętrznych. Znaczącą rolę odgrywają także okna, które muszą być przeznaczone specjalnie do budynku energooszczędnego.
Koszty budowy domu energooszczędnego są jednak wynagradzane przez jego zalety:
jednakowa temperatura w pomieszczeniach przez cały rok,
blokowanie hałasu z zewnątrz dzięki grubszej warstwie izolacji,
wygoda i funkcjonalność,
koszty utrzymania o wiele niższe niż w przypadku domu standardowego,
uniezależnienie od dostaw energii dzięki własnym systemom pozyskiwania prądu (np. panelom słonecznym),
zróżnicowane wielkości budynków (możliwość dostosowania projektu domu do własnych potrzeb).
Dodatkową korzyścią domu energooszczędnego jest zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko poprzez np. ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery czy poprawę efektywności energetycznej.
Więcej informacji o domach energooszczędnych znajdziesz na stronie www.dobredomy.pl.