iswinoujscie.pl • Niedziela [23.09.2018, 08:53:01] • Świnoujście

Pracujesz lub wynajmujesz mieszkanie w Świnoujściu? Podpowiemy jak możesz głosować w wyborach samorządowych w Świnoujściu!

Pracujesz lub wynajmujesz mieszkanie w Świnoujściu? Podpowiemy jak możesz głosować w wyborach samorządowych w Świnoujściu!

fot. Sławomir Ryfczyński

W Świnoujściu mieszka czasowo i pracuje bardzo dużo osób, które nie mają stałego meldunku. Osoby te są zainteresowane wzięciem udziału w głosowaniu na prezydenta miasta i na kandydatów na radnych. Można to zrobić, ale trzeba zgłosić wniosek o wpisanie do Rejestru Wyborców, który prowadzony jest w Urzędzie Miasta w Wydziale Spraw Obywatelskich. Wniosek trzeba złożyć nie później niż na 5 dni przed terminem wyborów! Przedstawiamy Poradnik, jak można się do Rejestru dopisać.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 r.
Kto może głosować?

CZYNNE Prawo wyborcze MAJĄ:
Na kandydatów na wójta/burmistrza/prezydenta i na radnych do rady miasta – może głosować każdy obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy, w wyborach do sejmiku województwa – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa;


UWAGA!!!
Stałe zamieszkanie – to po prostu zamieszkanie pod adresem z zamiarem stałego pobytu
Nie musi to być meldunek!


REJESTR WYBORCÓW
Osoby stale zamieszkujące na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania, ujęte są w rejestrze wyborców. Osoby stałe zameldowane na obszarze gminy są ujęte w rejestrze z urzędu.
Rejestr wyborców dzieli się na część A (obywatele polscy) i część B (obywatele UE).
Rejestr wyborców jest udostępniany, na pisemny wniosek, do wglądu w urzędzie gminy.

Zachęcamy osoby, które zmieniały w ostatnich latach miejsce zamieszkania bądź meldunek, do  udania się do urzędu najpóźniej kilka dni przed terminem głosowania dla sprawdzenia, czy są ujęte w rejestrze, aby nie były zaskoczone w dzień głosowania!

Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek.

Do wniosku dołącza się:
kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy;
pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania.
Powyższe dotyczy także wyborców nigdzie niezamieszkałych, przebywających stale na obszarze gminy. Uwaga: wymagane jest także udokumentowanie stałego zamieszkiwania np. poprzez okazanie kopii umowy najmu mieszkania, umowy o pracę, itp.

Wyborcy zameldowani na pobyt stały ale mieszkający pod innym adresem mogą być wpisani do rejestru wyborców pod adresem zamieszkania, jeżeli złożą w tej sprawie w urzędzie pisemny wniosek zawierający dane, o których mowa powyżej oraz wskazanie adresu ostatniego zameldowania na pobyt stały.

Uwaga:
W wyborach samorządowych nie mogą głosować osoby przebywające na terenie gminy tylko czasowo (a więc np. turyści, kuracjusze, odwiedzająca nas rodzina, itp.). Nie ma więc głosowania na podstawie zaświadczenia przywożonego przez wyborcę z miejsca jego zamieszkania.

SPIS WYBORCÓW

Spis wyborców jest sporządzany (na podstawie rejestru wyborców) dla każdego obwodu głosowania.
Wyborca, na wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów, jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania.

Między 21 a 8 dniem przed dniem wyborów każdy wyborca może sprawdzić w urzędzie, czy został uwzględniony w spisie wyborców.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/56406/