24 szkoły ze Szczecina, 29 z Meklemburgii Pomorza Przedniego, 321 nauczycieli i 3165 uczniów. Tak w największym skrócie wygląda projekt „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji - kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania”. Przedsięwzięcie zakłada przezwyciężenie bariery językowej, mentalnej i kulturowej wśród młodych mieszkańców Euroregionu. Dzięki rozpoczętym w ubiegłym roku działaniom kształcenie dwujęzyczne będzie możliwe od przedszkola, aż po liceum. Warty ponad 2,5 mln euro projekt został dofinansowany kwotą 2,1 mln euro ze środków programu Interreg Va i szans na zbliżenie upatrują w nim nie tylko partnerzy projektu czyli miasto Szczecin oraz niemiecki region, ale i Województwo Zachodniopomorskie.
- Ja nie uczyłem się w szkole języka niemieckiego. Jeśli miałbym cofnąć czas, to na pewno chciałbym mówić po niemiecku. Angielski jest dziś na tyle popularny, że ułatwia wiele rzeczy, ale na pograniczu to język sąsiada przydaje się najbardziej. – mówił marszałek Olgierd Geblewicz do uczniów Greifen-Gymnasium w Ueckermünde.
Spotkanie z młodymi Niemcami uczącymi się języka polskiego nie było przypadkiem. Wizyta w szkole była bowiem głównym punktem oficjalnej wizyty Marszałka i Premier Meklemburgii-Pomorza-Przedniego w Ueckermünde, która odbyła się 31 sierpnia br. Po blisko godzinnej rozmowie z uczniami, Olgierd Geblewicz wraz z Manuelą Schwesig podpisali deklarację objęcia patronatem projektu „Nauczanie języka sąsiada”.
- Chcemy umacniać ideę wczesnego i ciągłego nauczania jeżyka sąsiada oraz angażować się w aktywny rozwój polsko-niemieckiej współpracy w Euroregionie Pomerania. Szczecin jako stolica Pomorza Zachodniego coraz silniej oddziałuje na nasz region. By lepiej współpracować i lepiej korzystać ze swoich zasobów, musimy się do siebie zbliżyć, lepiej się poznać. Nauczenie się języka sąsiada to najlepszy początek. – deklarowała premier Manuela Schwesig.
Oba regiony nie ukrywają, że ten projekt powinien być zalążkiem szerszej współpracy i objąć jeszcze więcej placówek edukacyjnych.
- Wspólnych projektów, szczególnie tych językowych, powinno być więcej. Nakłaniamy Brukselę by pomimo cięć w Polityce Spójności po 2020 r. środków na transgraniczne działania było jeszcze więcej. Właśnie te projekty realizowane na pograniczu są istotą wspólnej Europy i otwartych granic. – dodawał Geblewicz.
Ale już dziś polskich akcentów w Meklemburgii-Pomorzu-Przednim nie brakuje. O Zoo w Ueckermünde mówi się, że jest po części Szczecińskim. Język polski jest tam słyszany niemal na każdym kroku. Podobnie w tamtejszym porcie, gdzie wśród cumujących tam jachtów wiele przypłynęło z tak bliskiego Szczecina.
Spotkanie Geblewicza z Schwesig było kolejną okazją do rozmów na temat współpracy obu regionów. W listopadzie ubiegłego roku strony zacieśniły kooperację pomiędzy szczecińską Książnicą Pomorską i Biblioteką Krajową w Schwerinie. Dobre doświadczenia sprawiają, że kontynuowane są także projekty Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie. Prowadzone przez jednostki badania przesiewowe noworodków pod kątem mukowiscydozy uratowały życie kilkudziesięciu noworodkom i pozwoliły na przebadanie 37 tys. maluchów z Polski oraz blisko 29 tys. dzieci z Niemiec. Teraz prowadzony jest program wczesnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich u noworodków, który obejmie 120 000 noworodków, ich rodzin, naukowców, pracowników szpitali, lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz studentów polskich i niemieckich uczelni medycznych.
Program współpracy Interreg VA na lata 2014-2020 to 134 mln euro dla Pomorza Zachodniego, Meklemburgii Pomorza Przedniego i Brandenburgii na wspólne projekty w takich dziedzinach jak natura, kultura, transport, mobilność, edukacja oraz współpraca transgraniczna. Wśród najciekawszych z obecnie realizowanych projektów można wymienić modernizację mostu europejskiego Siekierki – Neurüdnitz do ruchu turystycznego (3 mln euro) czy „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”, który ma nauczyć uczniów podstawówek nawyków zdrowego żywienia.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego