W czasie dyskusji pomiędzy stronami padało wiele argumentów. Radna Joanna Agatowska (SLD) stwierdziła, że skoro miasto nie wywiązuje się z realizowania inwestycji i przesuwa je na kolejne lata, oraz dopłaca do nich grube miliony, czyli z roku na rok przesuwane są duże niewykorzystane pieniądze - to pomoc rodzinom jest nie mniej ważna i trzeba znaleźć pieniądze również na te ważne społecznie cele. Wydajemy kilka milionów rocznie na sadzenie kwiatków, a żałujecie Państwo pieniędzy z budżetu, żeby młodym ludziom z kredytami i wysokimi kosztami opieki nad malutkimi dziećmi żyło się dzisiaj w Świnoujściu trochę lżej? Miasto ma od 3 lat podatek od LNG, musi być nas stać na rozwiązywanie problemów i pomoc mieszkańcom - twierdziła radna Agatowska.
Podobne opinie padały z ust radnego Ryszarda Teterycza i radnego Jana Borowskiego.
Radny Góreczny zwrócił zastępcy prezydenta Pawłowi Sujce uwagę, że jako jeden z pomysłodawców obniżek i Przewodniczący Komisji Zdrowia, nie został on zaproszony na ostatnią konferencję Prezydenta Miasta, w czasie której Prezydent ogłosił, że podniesie przedsiębiorcom dopłaty do dzieci od nowego roku o 70 zł. Radny Góreczny (PO) zwrócił uwagę, że te dopłaty nie zagwarantują obniżenia opłat rodzicom, dlatego najważniejsze jest żeby jak najszybciej zmienić obie uchwały.
Początkowo wydawało się, że będzie to kolejna, szybko podjęta uchwała, a władze miasta będą mogły pochwalić się błyskawicznym zabezpieczeniem potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Gdy jednak radni zaczęli wchodzić w szczegóły propozycji okazało się, że zaproponowane rozwiązania wymagają doprecyzowania ze względu na to, iż dotyczą żłobków zarówno prywatnych jak i publicznych - a do obu rodzajów stosowane są różne przepisy. Wraz z rozwojem dyskusji kontrowersji i pytań przybywało. W efekcie, przed planowanymi głosowaniami, Przewodniczący Rady zarządził przerwę aby przedstawiciele klubów mogli skonsultować stanowiska w sprawie projektu.
W efekcie, po powrocie na salę obrad, radny Wiesław Góreczny, w imieniu klubów radnych zebranych na konsultacjach przedstawił propozycję wycofania obydwu projektów z porządku obrad wtorkowej sesji. Jednocześnie padła propozycja by, po dalszych konsultacjach, temat powrócił na sesję nadzwyczajną ( a zatem poświęconą specjalnie tej właśnie sprawie) Obrady rozpoczną się w środę 5 września, o godz. 13:00.