- W ciągu ostatnich kilku lat zmianie uległy czynniki kształtujące stopień pokrycia zapotrzebowania na wodę pitną na terenie Świnoujścia. Do głównych uwarunkowań mających wpływ na obecną sytuację dotyczącą zaopatrzenia w wodę należy przede wszystkim ograniczenie dotychczasowych zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych, wprowadzonych decyzją Ministra Środowiska z dnia 07.03.2016 r., Skutkuje to koniecznością zmniejszenia łącznego poboru wody w istniejących ujęciach wody (Granica i Wydrzany) z obecnego dopuszczalnego poziomu 10 000 m3/dobę do 7010 m3/dobę . Dla części prawobrzeżnej miasta Świnoujście wyżej przywołana decyzja nie spowodowała ograniczeń zasobów dyspozycyjnych - wyjaśnia sytuację Małgorzata Bogdał, Dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu.
Do tej pory miasto poza tym, że podjęło działania, które zracjonalizowały gospodarkę zasobami wodnymi, jak większe monitorowanie sieci wodociągowej, używanie urządzeń do diagnozowania szczelności sieci i kontrolowanie ciśnienia w punktach poboru, analizowane są również trzy warianty pozyskania alternatywnego źródła zaopatrzenia w wodę. To pociągnięcie sieci wodociągowej z Kodrąbka lub pozyskiwanie wód powierzchniowych z Mulnika lub Zalewu Szczecińskiego. W przypadku pozyskiwania wody z Kodrąbka, inwestycja byłaby realizowana wspólnie z innymi gminami - Międzyzdroje, Wolin i Dziwnów.
- Rozpoczęcie realizacji inwestycji w pierwszej kolejności wymaga jeszcze dokładnych uzgodnień między gminami, z których nie wszystkie potwierdziły gotowość realizacji w/w inwestycji. W przypadku realizowania ujęcia w Kodrąbku (wraz z budową stacji uzdatniania w miejscowości Dargobądź ) przez 3 gminy: Wolin, Międzyzdroje oraz Świnoujście, wstępnie określone zostały koszty inwestycji dla Świnoujścia na poziomie 28,5 mln zł. - wyjaśnia Małgorzata Bogdał. - Obecnie opracowywana jest koncepcja trasy rurociągów od ujęcia wody do punktów odbioru ( cztery warianty), wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego przedsięwzięcia, oraz przygotowanie wniosków o uzyskanie wymaganych decyzji , w tym decyzji na lokalizację inwestycji celu publicznego i decyzji środowiskowych . Są to opracowania stanowiące podstawowe założenia do Programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy dla tego zadania.
Rozważania jest także możliwość samodzielnej realizacji tej inwestycji.
- Programem został objęty także wariant polegający na pozyskaniu wody na potrzeby Świnoujścia z ujęcia Kodrąbek, poprzez samodzielną realizację inwestycji w zakresie przesyłu wody surowej do stacji uzdatniania Wydrzany i dostosowania technologii stacji do nowych warunków pracy. - dodaje Pani Dyrektor.
Pozyskanie wody z Zalewu Szczecińskiego wiązałaby się z oczyszczaniem wody z soli, ale nie tylko.
- Oprócz redukcji zawartości soli, woda z Zalewu Szczecińskiego musiała by zostać poddana w szczególności usunięciu fitoplanktonu, siarkowodoru , stabilizacji bakteriologicznej , obniżeniu węgla ogólnego , obniżeniu mętności i twardości, usunięciu żelaza i obniżeniu jonu amonowego. - mówi Małgorzata Bogdał.
Z podobnych zawartości oczyszczana musiałaby być woda z Mulnika. To koncepcja, którą ZWiK w tej chwili dopracowuje.
- Obecnie, od lipca’2018r. prowadzone jest przez ZWiK postępowanie na wykonanie wierceń i badań geotechnicznych i hydrochemicznych. W związku z tym, że na etapie budowy ujęcia zaistnieje konieczność częściowego oczyszczenia Mulnika z zalegających osadów i pogłębienia konieczne jest także przeprowadzenie badań tych osadów pod kątem możliwości jego deponowania na refulowisku. W związku z tym , że znaczny zakres inwestycji ma przebiegać przez Teren Lasów Państwowych, przeprowadzono t wizję lokalną z Nadleśnictwem Międzyzdroje w celu potwierdzenia możliwości lokalizacji ujęcia i rurociągów przesyłowych na terenie lasów. - wymienia Małgorzata Bogdał.
Wybór wariantu jeszcze nie został dokonany, a praca nad nimi wre.
- Dzisiaj jeszcze nie mogę się rzetelnie wypowiedzieć co do wyboru wariantu, który będzie realizowany, bo tak jak wcześniej mówiłam musimy przeprowadzić postępowania środowiskowe ( przynajmniej na etapie złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji tych inwestycji) a to jest obecnie przygotowane, a także uzgodnień lokalizacyjnych , które czynimy z Lasami Państwowymi , Urzędem Morskim, Wolińskim Parkiem Narodowym - dodaje Pani Dyrektor.
W przypadku, gdy miasto nie znalazłoby i w odpowiednim czasie nie zrealizowało inwestycji umożliwiającej pozyskanie alternatywnego źródła wody pitnej, musiałoby uiścić karę za przekroczenie norm ustalonych ustawowo.