Piknik potrwa w godzinach 11-16, a program wypełnią zabawy taneczne, pokazy tańca i koncerty. Dostępna będzie strefa edukacji obywatelskiej, a na swoje prezentacje naukowe (m.in. wybuchowy ciekły azot) zaprosi Morskie Centrum Nauki. Z myślą o najmłodszych przygotowano liczne animacje i zabawy: szczudlarze, bicykl, balonikowe zabawki, malowanie twarzy, konkursy i quizy z nagrodami, spotkania z magią. Nie może też zabraknąć czegoś słodkiego – na Placu Solidarności znajdziemy stoiska z watą cukrową, popcornem, poczęstunkiem z grilla i kawą. Dla bardziej ambitnych - warsztaty cukiernicze!
W godzinach 11-13 zachęcamy do wspólnego kolorowania kredą dużego napisu „STRAJK 88”. W godzinach 12-13 Centrum Dialogu Przełomy zaprasza do rodzinnego oprowadzania po budynku CDP.
Rodzinny piknik „Świętowanie Wolności”, program:
• 11.00 - Otwarcie Pikniku
• 11.05 - Taneczna rozgrzewka z MALINOWYM MARZENIEM
• 11.10 - Koncert Zespołu MARKATO
• 11.40 - Pokazy tańca BREAKDANCE w wykonaniu grupy dziecięcej
• 12.00 - Taneczna rozgrzewka z MALINOWYM MARZENIEM
• 12.05 - Teatr GWITAJCIE dla dzieci - BAJKI Pana Brzechwy
• 12.30 - Występ Zespołu MALI STOBNICZANIE
• 12.50 - Pokaz tańca BREAKDANCE
• 13.05 - Taneczna rozgrzewka z MALINOWYM MARZENIEM
• 13.10 - Teatr GWITAJCIE dla dzieci - Przedstawienie interaktywne z warsztatem teatralnym
• 13.40 - Pokaz tańca BREAKDANCE
• 13.50 - Koncert Zespołu ETA
• 14.45 - Finałowy taniec z MALINOWYM MARZENIEM
• 15.00 - Koncert Zespołu MAGIC OF THE QUEEN
• 16.00 – Zakończenie
Wieczorem niezwykły koncert
Zakończenie pikniku zaplanowano na godz. 16, ale warto pamiętać, że tego dnia na Placu Solidarności o godz. 20.00 kolejne niezwykłe wydarzenie w ramach obchodów rocznicy Sierpnia ’88 – koncert „Sierpniowe przełomy” Opery na Zamku. Na dachu Centrum Dialogu Przełomy, w swoistym hołdzie złożonym uczestnikom szczecińskich strajków zabrzmią znane i uwielbiane nie tylko przez kinomanów kompozycje. „Sierpniowe przełomy” to nastrojowa podróż przez polską muzykę filmową, której przewodnikami będą: Jerzy Wołosiuk – dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie oraz Tomasz Raczek – znany krytyk filmowy. Wstęp jest wolny, wydarzenie potrwa ok. 75 min. Prosimy zabrać ze sobą poduszki i koce!
Tradycyjnie już w programie znajdą się „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Sen o Victorii” grupy Dżem. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy zachwycający słowem i formą muzyczną „Bema pamięci żałobny rapsod”, w wersji muzycznej znany z krótkometrażowego filmu i niesamowitego wykonania Czesława Niemena.
Organizatorem koncertu „Sierpniowe Przełomy” jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opera na Zamku w Szczecinie. Partnerem jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
30 lat temu rodziła się wolność
W sierpniu 1988 roku na Pomorzu Zachodnim wybuchły strajki, dzięki którym w Szczecinie zaczęła rodzić się wolność. Tamte dni upamiętnia szereg wydarzeń organizowanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Muzeum Narodowym - Centrum Dialogu Przełomy, Operą na Zamku oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.
Pierwsze protesty z maja 1988 r. były sygnałem wielkiej odwagi i bezpośrednim preludium tego co miało nadejść za kilkanaście tygodni, w sierpniu 1988 r. Właśnie dlatego jeszcze w maju marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zdecydował się rozpocząć cykl wydarzeń upamiętniających bunt sprzed trzech dekad - Młodość potrzebuje odważnych wzorców, takimi bez wątpienia są bohaterowie opozycji antykomunistycznej. Zachodniopomorska młodzież ma okazję uczestniczyć w lekcjach demokracji, spotkaniach na których dowiadują się czym jest wolność i jakie przysługują im prawa oraz obowiązki. Rozszerzyliśmy te lekcje o naszą historię sprzed trzydziestu lat, o naszą tożsamość. – podkreśla Olgierd Geblewicz
Pełny program obchodów 30. Rocznicy Sierpnia ’88: bit.ly/Obchody30RocznicySierpnia-PROGRAM
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego