iswinoujscie.pl • Czwartek [26.07.2018, 11:19:55] • Świnoujście

Jak walczono z upałami w latach 60?

Jak walczono z upałami w latach 60?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

"Tak kiedyś było" to cykliczny temat zdjęć ze zbiorów Andrzeja Ryfczyńskiego. Będziemy publikować fotki z takich miejsc i zdarzeń, które dzisiaj trudno odnaleźć. Rolą naszych Czytelników będzie wskazać w komentarzach opisać jak to było, jak się zmieniło.

Kiedy żar z nieba dokucza, a kamienne, betonowe i asfaltowe ulice grzeją jak piec, każdy szuka cienia i życiodajnej wody. Woda w tym przypadku jest zbawieniem. Pamiętam jak obecny prezydent Janusz Żmurkiewicz przyjechał do Świnoujścia, zaczął pracować w transporcie i pewnie doskonale pamięta, że polewano wodą ulice. Na cysternie firmy Star z modułu straży pożarnej siedział operator, który kierował strumieniami wody tak by za mocno nie polewać pieszych. Natomiast kierowcy często próbowali też ochłody.

Kiedyś samochody nie posiadały "klimy", dlatego strumień wody na samochód był ulgą dla kierowcy, a niektórzy chcieli umyć samochód z kurzu.. Na początku wodę pobierano z hydrantów, ale był deficyt, więc brano z "kanału", co było kłopotliwe. Po pewnym czasie zbudowano studnię głębinową na końcu ulicy Bydgoskiej koło domu Jacka Wesołowskiego, dyrektora MPGK w Świnoujściu. Od tej pory wody było pod dostatkiem.

Jak walczono z upałami w latach 60?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Jest takie proste pytanie. Co pan Żmurkiewicz o tym temacie sądzi? Czy dziś ta forma ulgi dla mieszkańców i turystów może być stosowana? Czy "tuwimisizm" jest tak silny, że kiedy dochodzi się do władzy, zapomina się o nas?

Często też spotykam się z zachowaniem obojętnym, a nawet ze słowami, które dowodzą wręcz bezkarności i pewności siebie. Kiedy powiem że taki, czy inny temat nagłośnię, to słyszę nawet taką odpowiedź " a pisz pan sobie, pisz". Wielu nam to nie wisi!! Określenie "tumiwisi" coraz częściej jest używane w Polsce przez wybitne osoby ze świecznika nawet naukowego. Wiem, że często tak jest, ale bym chciał się mylić w tym przypadku, bo może pamięć jest krótka.

Andrzej Ryfczyński

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/55492/