iswinoujscie.pl • Sobota [28.07.2018, 18:26:48] • Region

W szczecińskim szpitalu powstaje EMOstrefa – z nowego miejsca do kangurowania skorzystają m.in. nowonarodzone czworaczki

W szczecińskim szpitalu powstaje EMOstrefa  – z nowego miejsca do kangurowania skorzystają m.in. nowonarodzone czworaczki

fot. Organizator

Co roku, na całym świecie przedwcześnie rodzi się 15 milionów dzieci, w tym wcześniaki z ciąż mnogich, które potrzebują szczególnej opieki. Jak podkreślają lekarze, niezwykle istotnym elementem w walce o ich zdrowie jest kangurowanie. Dlatego z okazji narodzin czworaczków w szczecińskim szpitalu, w ramach programu wsparcia rodzicielstwa bliskości marki EMOTOPIC, powstaje EMOstrefa, w której Mama i Tata niedawno narodzonych dzieci mogą w jednym czasie przytulać całą gromadkę.

W czerwcu, w szczecińskim specjalistycznym szpitalu Zdroje na świat przyszły czworaczki - dwie dziewczynki i dwóch chłopców. Jak mówią specjaliści, statystycznie przyjmuje się, że taki poród w populacji zdarza się raz na 500-600 tys. porodów. W tym roku w maju w szpitalu w Zdrojach urodziły się również trojaczki, a od początku roku zarejestrowano 14 porodów bliźniaczych. W związku z tym, organizatorzy programu „Blisko z Tobą chcę być” marki EMOTOPIC podjęli decyzję o otwarciu w tym szpitalu EMOsterfy na oddziale Noworodków, Patologii i Intensywnej Terapii. Dzięki temu Mama i Tata nowonarodzonej czwórki, jak i pozostali rodzice będą mogli swobodnie kangurować maluchy zaraz po ich urodzeniu.

Przytulanie ratuje życie
Szczecińska EMOstrefa wyposażona zostanie w wygodne fotele do kangurowania, które zapewniają komfort nawet przy długotrwałym siedzeniu z maluchem. Można je pochylić i rozłożyć, co daje możliwość wybrania najlepszej pozycji dla rodzica i dziecka. Fotele będą służyć przede wszystkim do kangurowania, czyli przytulania noworodka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, wpływa na zwiększenie ilości tlenu we krwi, zmniejsza ryzyko zaburzeń oddychania oraz infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.
- O tym jak ważne jest kangurowanie dla zdrowia dzieci mówią wszyscy specjaliści. My podczas otwarć kolejnych EMOstref dostrzegamy również pozytywny wpływ emocjonalny, czyli cudowne budowanie więzi, kiedy rodzice po raz pierwszy mogą wyjąć swoje dzieci z inkubatora i przytulić. To zawsze są niezwykle wzruszające momenty. Staramy się, aby EMOstrefy były dostępne w szpitalach w całej Polsce. Szpital Zdroje będzie 40 takim miejscem na mapie naszego kraju, a kolejne otworzymy jesienią tego roku. – mówi Anna Hekkelstrand, koordynator programu „Blisko z Tobą chcę być”.

W szczecińskim szpitalu powstaje EMOstrefa  – z nowego miejsca do kangurowania skorzystają m.in. nowonarodzone czworaczki

fot. Organizator

Kolejne EMOstrefy w całej Polsce
W Polsce od 2016 roku powstało 39 EMOstref, a te, które już istnieją, są sukcesywnie powiększane o nowy sprzęt. Takie miejsca, z niebieskim Koalą EMO – maskotką EMOTOPIC, możemy spotkać już w 24 szpitalach w 20 miastach w całej Polsce. Za akcję odpowiedzialna jest marka EMOTOPIC, która chce wspierać rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione – np. w przypadku leczenia dziecka w szpitalu czy pobytu noworodka w inkubatorze. Dlatego właśnie w ramach ogólnopolskiego programu "Blisko z Tobą chcę być", w 2016 roku rozpoczęła tworzenie EMOStref, które umożliwią rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi. W ramach programu polskim szpitalom przekazywane są fotele do kangurowania oraz rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach. W tym roku program został rozszerzony, a w 3 polskich miastach powstały plenerowe EMOstrefy wyposażone w wygodny fotel i przewijak, w których można nakarmić, przewinąć, albo po prostu przytulić i uspokoić dziecko.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/55479/