„Wspólnota” już od siedemnastu lat bada kondycję finansową polskich samorządów. Miejscu w rankingu decydują dochody do budżet w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
- Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor rankingu.
Według obliczeń naukowców , którzy przygotowywali ranking, w ubiegłym roku na jednego mieszkańca miasta przypadło w budżecie dokładnie 6132,42 zł. W 2016 roku było to 5169,52 złotych, a rok wcześniej w 2015 - 4385,44 zł. Wśród polskich miast na prawach powiatu w lepszej kondycji finansowej jest tylko Płock oraz Sopot.
W rankingu wysoko, bo na trzeciej pozycji wśród województw, uplasowało się zachodniopomorskie. Jak podkreślają naukowcy pracjący przy rankingu, jesteśmy regionem, który najlepiej radzi sobie z bezrobociem, systematycznie rozwija infrastrukturę i jest atrakcyjny dla inwestorów.