Trójmiasto to najchętniej wybierany kierunek urlopów w Polsce. Bałtyk i piękne, piaszczyste plaże urzekają o każdej porze roku, jednak w czasie letnim biją rekordy popularności. Jeśli i Ty wybierasz się nad polskie morze i zastanawiasz się, co zwiedzić podczas wakacji – zobacz zestawienie 7 największych atrakcji Trójmiasta przygotowane wraz ze specjalistami z AccorHotels.
Ulica Długa w Gdańsku
To najpiękniejsza ulica w Trójmieście, a może i nawet w całej Polsce. Choć podczas II wojny światowej została całkowicie zniszczona, po odbudowaniu znów stanowi wizytówkę Gdańska. Wraz z Długim Targiem tworzyła kiedyś Trakt Królewski, czyli najbardziej reprezentacyjną ulicę w mieście. To tu mieszkali najzamożniejsi gdańszczanie i przybywający z wizytą królowie.
Spacer po niej to prawdziwa uczta dla oczu – rząd kolorowych kamienic zauroczy każdego. Koniecznie usiądź w jednej z wielu kawiarenek i podziwiaj niesamowitą architekturę, np. Złotą i Zieloną Bramę, Dom Schumannów czy Lwi Zamek.
Molo w Sopocie
To nie tylko najpopularniejsze, ale i największe molo na polskim wybrzeżu. Nie sposób wyobrazić sobie wakacji w Trójmieście bez spaceru po tym obiekcie. Drewniane molo to świetne miejsce na odpoczynek – szum fal potrafi ukoić każdego. Konstrukcja wchodzi w głąb morza na ponad 450 m, zatem bez przeszkód można z niej podziwiać wysokie fale i cieszyć się świeżym, morskim powietrzem nasyconym jodem.
Westerplatte
Westerplatte to jeden z najsłynniejszych półwyspów w Polsce, który na dodatek należy do terenów Polski dopiero od 1926 r. Przez niecałe 13 lat – do rozpoczęcia II wojny światowej – była to eksklawa (część państwa oddzielona od jego głównego obszaru) naszego kraju na terenie Wolnego Miasta Gdańsk. To również miejsce idealne na krótką lekcję historii z dziećmi – to tu miała miejsce heroiczna obrona granic Polski we wrześniu 1939 r. Do dziś na kopcu usypanym na półwyspie stoi 25-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Dwór Artusa w Gdańsku
Jeden z najbardziej okazałych budynków w Gdańsku mieści się na Długim Targu, czyli fragmencie Traktu Królewskiego. W Polsce Dwory Artusa były zakładane dla najzamożniejszej części ludności – pełniły funkcję miejsca spotkań elit. Mieszczanie mogli tutaj odpocząć, nawiązać kontakty towarzyskie, a także bawić się przy dźwiękach muzyki.
Dzisiaj w Dworze Artusa mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Można w nim zobaczyć między innymi największy w Europie piec kaflowy o wysokości ponad 10 m.
Europejskie Centrum Solidarności
Siedziba ECS, czyli instytucji kultury dbającej o upamiętnienie i kontynuację działań Solidarności, to muzeum historyczne. Zarówno wystawy czasowe, jak i wystawa stała są dedykowane historii pokojowych ruchów demokratycznych.
Nowoczesna bryła ECS przyciąga wzrok przechodniów – industrialny wygląd podkreśla jej elewacja, która wygląda jak blacha pokryta rdzą. Ma ona nawiązywać do codziennych widoków robotników w Stoczni Gdańskiej, a także przypominać swoją surowością o prostych założeniach Solidarności.
Akwarium Gdyńskie
Akwarium Gdyńskie to prawdziwie wyjątkowe miejsce – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jego ekspozycje mieszczą przeszło 68 akwariów, w których można podziwiać różnorodne gatunki ryb, gadów, płazów i bezkręgowców. Prezentowana fauna pochodzi z całego świata: raf koralowych, toni oceanicznej, Amazonii i rodzimego Morza Bałtyckiego. Niesamowita atmosfera oraz ciekawe obiekty gwarantują świetną zabawę podczas odwiedzin.
Gdański Ogród Zoologiczny
Alpaki, gepardy, jaki, hipopotamy, wielbłądy, zebry – wszystkie zwierzęta, które można zobaczyć z największym zoo w Polsce. Gdański Ogród Zoologiczny zapewni świetną zabawę całej rodzinie: na 125 ha zgromadzono prawie 200 gatunków zwierząt. Najmłodsi mogą również skorzystać z dodatkowych atrakcji ogrodu: kolejki retro, parku linowego i małego Zoo, gdzie można pogłaskać i przytulić kozy, owce, króliki i inne zwierzęta.