iswinoujscie.pl • Niedziela [24.06.2018, 10:37:57] • Szczecin

Trombektomia: przełomowa metoda leczenie udarów w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie

Szpital Wojewódzki w Szczecinie rozpoczął program leczenia udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii wewnątrznaczyniowej. Ta osiągająca znakomite efekty metoda neuroradiologii zabiegowej, zwiększa szanse pacjentów na powrót do pełnej sprawności.

Trombektomia to metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej. W Polsce taką procedurę wykonuje zaledwie kilka ośrodków. Do tej pory udary leczone były tylko za pomocą aktylizy, czyli rozpuszczenia zakrzepu w wyniku podania odpowiednich leków, pod warunkiem, że pacjent trafił do szpitala maksymalnie w ciągu 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego przygotowywali się ponad pół roku do wprowadzenia nowej formy leczenia. Szkolenie przeszli dwaj neurochirurdzy: dr n. med. Robert Narolewski i lek. med. Piotr Sałapa oraz radiolog dr Krzysztof Jurczyk. Wykonano już sześć trombektomii. Specjaliści dyżurują tak, żeby w razie potrzeby zabieg mógł zostać przeprowadzony o każdej porze dnia i nocy. Szacują, że w ciągu miesiąca będzie można wykonać ich kilka.

- Najważniejsze, żeby pacjenci docierali do nas jak najszybciej, czas ma ogromne znaczenie – mówi
dr n. med. Krzysztof Jurczyk, radiolog. – Okno terapeutyczne wynosi 6 godzin i tylko w takim czasie możemy wykonać trombektomię. W przeciwieństwie do aktylizy (trombolizy), pozwala na rozpuszczenie nie tylko świeżych zatorów, ale także dużych i trudnych zmian.



Nowa metoda to przełom w leczeniu niedokrwiennych udarów mózgu, ponieważ w sprzyjających warunkach pozwala pacjentowi wrócić do zdrowia.

- Pacjenci, u których wykonana została zarówno tromboliza, jak i trombektomia mają większa szanse na odzyskanie pełnej sprawności - mówi dr. n. med. Małgorzata Niekrasz, neurolog. - Skraca się także czas pobyt w Oddziale Udarowym i okres rehabilitacji.
Do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie w ciągu miesiąca trafia około 30 pacjentów z udarami.

Czym jest udar?
Udar mózgu to zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym, ogniskowym zaburzeniem czynności mózgu. W większości przypadków mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym. Ze względu na krótkie okno czasowe, w którym można skutecznie pomóc pacjentowi, udar często prowadzi do niedowładów, niepełnosprawności, czy śmierci.
W przypadku udaru oprócz czasu ważna jest także sprawna współpraca pomiędzy świadkami zdarzenia, pogotowiem ratunkowym i lekarzami szpitala, do którego zostanie przywieziony pacjent.

Jak rozpoznać udar? Jakie są objawy udaru?
- wykrzywienie twarzy po jednej stronie (asymetria twarzy);
- jednostronne drętwienie kończyn (niedowład kończyn);
- zaburzenia w rozumieniu mowy, niemożność wypowiadania słów, mowa niezrozumiała;
- zaburzenia widzenia, ograniczenie w polu widzenia.

Jeżeli zaobserwujemy podobne objawy u swoich najbliższych powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe oraz podać dokładną godzinę wystąpienia pierwszych symptomów.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/54911/