iswinoujscie.pl • Środa [20.06.2018, 11:06:17] • Międzyzdroje
Międzynarodowy Dzień Archiwów na Białej Górze

fot. Andrzej Ryfczyński
Na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów (ang. International Council on Archives), na całym świecie od dziesięciu lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów.
W okolicach tejże daty w archiwach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, których celem jest podkreślenie znaczenia wspomnianych placówek dla zachowania pamięci zbiorowej narodów i społeczeństw. Nie inaczej było w przypadku międzyzdrojskigo archiwum (oddział Archiwum Państwowego w Szczecinie), które to w ramach archiwalnego święta przygotowało szereg atrakcji.

fot. Andrzej Ryfczyński
W dniach 15-16 czerwca w siedzibie międzyzdrojskiego archiwum, znajdującej się na Białej Górze (1,5 km na północy-wschód od Międzyzdrojów), można było zobaczyć m.in. wystawę poświęconą powojennym dziejom Pomorza Zachodniego. Wśród prezentowanych materiałów znalazły się m.in. unikatowe fotografie i różnego rodzaju efemerydy (plakaty, afisze, jednodniówki, ulotki), ilustrujące peerelowską codzienność, która nie zawsze jawiła się jedynie w szarych barwach. Nie zabrakło więc archiwaliów dotyczących słynnych w latach 60. i 70. turniejów miast i gromad, festiwalów takich jak świnoujska FAMA, Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach czy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W wielu osobach wywoływały uczucie nostalgii materiały dotyczące nieistniejących już zakładów pracy, szczególnie świnoujskiej "Odry" i gryfickiej cukierni. Duże zainteresowanie wzbudzały również wyśmiewające ówczesną władzę pisma ulotne "Solidarności", a także fotografie opuszczających w 1992 r. Świnoujście czerwonoarmistów.
Warto dodać, że osoby, które jeszcze nie widziały wystawy, będą miały okazję nadrobić zaległości do końca bieżącego roku.

fot. Andrzej Ryfczyński
Oprócz zapoznania się z wystawą, każdy z odwiedzających archiwum gości miał okazję zwiedzić na co dzień niedostępne magazyny archiwalne, a także poznać niezwykłą historię białogórskiego kompleksu. Ponadto międzyzdrojscy archiwiści udzielali porad dotyczących poszukiwań genealogicznych oraz zasad postępowania z dokumentacją.