iswinoujscie.pl • Niedziela [19.08.2018, 20:01:53] • Świnoujście

Tylko w tym roku 30 rodzin ze Świnoujścia musi zwrócić świadczenia z tytułu 500+

Tylko w tym roku 30 rodzin ze Świnoujścia musi zwrócić świadczenia z tytułu 500+

fot. Andrzej Ryfczyński

W całej Polsce tysiące rodzin musi oddać pieniądze pobierane z rządowego programu 500+. Co jest powodem takiej decyzji? Zatajanie zmiany sytuacji materialnej rodzin, które pobierały środki na pierwsze dziecko.

Pięćset złotych na pierwsze dziecko należy się wyłącznie tym rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza określonej sumy. Te osoby, które zapomniały poinformować urząd o zmianie sytuacji finansowej, muszą teraz zwrócić pieniądze. A jak sytuacja wygląda w Świnoujściu? O to zapytaliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

- Od początku trwania Programu „Rodzina 500+” do końca 2017 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Świnoujściu 2 133 rodziny pobierały świadczenie wychowawcze. Łączna kwota wypłaconych im świadczeń wyniosła 23 882 607,00 zł - informuje Gabriela Poniedziałek – Petruk, dyrektorka MOPR w Świnoujściu. - W tym roku (do 25 maja 2018 r.) 1 584 rodziny pobrały świadczenie wychowawcze na łączną kwotę 5 170 927,60 zł.

W przypadkach, gdy występowały wątpliwości dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, wydatkowania świadczenia niezgodnie z celem lub marnotrawienia świadczenia, przeprowadzany był wywiad rodzinny wywiad środowiskowy, by te wątpliwości zweryfikować.

- W okresie od 01 kwietnia 2016 r. do 25 maja 2018 r. przeprowadzonych zostało 25 rodzinnych wywiadów środowiskowych w Świnoujściu, z czego 4 w roku 2018, 6 w roku 2017, 15 w roku 2016. Wszystkie dotyczyły potwierdzenia sprawowania opieki nad dziećmi - informuje Gabriela Poniedziałek – Petruk. - Osoba, która pobrała nienależnie świadczenie wychowawcze, jest obowiązana do jego zwrotu. W 2016 r. zostały wydane 3 decyzje ustalające nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze. W roku ubiegłym zostało wydanych 19 decyzji ustalających nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze. W tym roku zostało wydanych 30 decyzji ustalających nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze - dodaje Pani Dyrektor.

A co było najczęstszą przyczyną takich decyzji? Podobnie, jak w całej Polsce, to nie podawanie danych o zmianie sytuacji finansowej rodziny np. zmianie składu rodziny, uzyskaniu zatrudnienia, rozpoczęciu działalności gospodarczej, zakończeniu urlopu wychowawczego, uzyskaniu emerytury lub renty.

Opóźnienie wpłaty będzie się wiązało z naliczaniem odsetek a także postępowaniem egzekucyjnym. Co zatem robić, gdy pieniądze już zostały wydane, w związku z czym są trudności ze spłatą należności?

- Kwoty nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego łącznie z odsetkami mogą zostać potrącone z wypłacanego świadczenia wychowawczego, wypłacanych świadczeń rodzinnych oraz wypłacanych zasiłków dla opiekunów (zgodnie z art. 25 ust. 7 ww. ustawy). Mogą także zostać umorzone łącznie z odsetkami w całości lub w części, może zostać odroczony termin ich płatności lub mogą zostać rozłożone na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodziny (zgodnie z art. 25 ust. 10 ww. ustawy) - wyjaśnia Gabriela Poniedziałek – Petruk.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/54649/