Urządzenia AGD i RTV w wersji smart, systemy sterowania, zabezpieczeń i kontroli czy nowoczesne aplikacje nie tylko wyraźnie poprawiają komfort życia i ograniczają czas poświęcany na codzienne prace w domu, mogą również znacznie obniżyć zużycie energii lub zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa.
Miej pełnię kontroli
Zintegrowane systemy w technologii domu inteligentnego łączą kilka obowiązków w jedno centrum kontroli – za pomocą jednego pilota lub aplikacji możemy sterować pracą klimatyzacji, wentylacji, centralnego ogrzewania, oświetlenia, alarmu, zamków drzwiowych oraz monitoringu domu. Umożliwia to łatwiejsze zarządzanie i zmniejszenie zużycia energii nawet o 30%. Po zainstalowaniu odpowiednich czujników (np. ruchu, wilgotności powietrza, światła, gazu) system może automatycznie obniżyć temperaturę w domu, np. po otwarciu okna, samodzielnie wyłączyć światło lub odłączyć od zasilania nieużywane urządzenia, a jednocześnie poinformować nas o wszelkich zdarzeniach niepożądanych.
Otwieraj drzwi bez użycia kluczy
Jedną z ciekawszych innowacji w branży zabezpieczeń domu są zamki wykorzystujące elektroniczny system klucza. Posiadacze takiego rozwiązania mogą zapomnieć o ciągłym noszeniu kluczy oraz nie martwić się o ich zgubienie. – Tzw. smart locki umożliwiają wygodne otwieranie i zamykanie drzwi na kilka sposobów: za pomocą aplikacji na smartfonie, przy użyciu panelu dotykowego z czytnikiem linii papilarnych, kodu PIN lub niewielkiego pilota. Prosty w instalacji zamek zapewnia pełną kontrolę wejść i wyjść, nawet podczas nieobecności w domu. Dodatkowe zalety to szybka i wygodna instalacja bez okablowania, wiercenia, niewielki rozmiar i waga oraz nowoczesny design – mówi Piotr Palewicz, ekspert firmy Yale – producenta zamka ENTR.
Uruchom przepływ wody nie dotykając baterii
Śmiało można powiedzieć dziś, że nowoczesna armatura sanitarna zalicza się do segmentu produktów smart. Bezdotykowe uruchamianie przepływu wody lub aplikacje pozwalające monitorować stan jej zużycia to elementy, które potrafią zaskoczyć nawet największego fana gadżeciarskich rozwiązań. - Baterie bezdotykowe coraz częściej spotkać możemy w domach prywatnych. Nic w tym dziwnego, w końcu posiadają szereg zalet, które wpływają nie tylko na komfort użytkowania, ale pozwalają także oszczędzać wodę i energię. Modele elektroniczne wyposażone są w niezwykle czułe sensory, które uruchamiają się w momencie pojawienia się dłoni w ich pobliżu. Dzięki temu woda płynie jedynie wtedy, kiedy jest to konieczne, a bateria na dłużej zachowuje swoją nieskazitelną czystość. Ponadto, bezdotykowe uruchamianie minimalizuje rozprzestrzenianie się bakterii i zarazków. Wiele producentów oferuje także specjalne mobilne aplikacje takie jak np. Oras App, za pomocą których można zmieniać ustawienia urządzeń lub też kontrolować m.in. stan zużycia wody czy pozostałą żywotność baterii zasilającej. To rozwiązanie przydaje się szczególnie zarządcom dużych obiektów publicznych – mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.
Steruj AGD leżąc na kanapie
Inteligentne technologie na dobre zagościły także w naszych kuchniach. Podczas wyboru sprzętu AGD skłaniamy się ku rozwiązaniom, które nie tylko zapewniają funkcjonalność, ale też najwyższy komfort. Stąd też producenci oferują rozbudowane aplikacje, dzięki którym możemy np. włączyć piekarnik i podgrzać zostawiony w nim wcześniej posiłek na chwilę przed powrotem do domu. Odpoczywając po kolacji, z pozycji telefonu uruchomimy okap w określonym trybie pracy i na określony czas, a na platformie dedykowanej urządzeniu wielofunkcyjnemu wybierzemy jeden z tysięcy gotowych przepisów na kolejny dzień. Intuicyjne aplikacje poinformują także o konieczności wymiany części czy bezpiecznie wyłączą urządzenie w sytuacji awaryjnej.
Zrób porządek za jednym kliknięciem
Na rynku jest coraz więcej rozwiązań, które z powodzeniem uwalniają nas także od konieczności wykonywania uciążliwych domowych obowiązków. A do takich na pewno możemy zaliczyć sprzątanie. Zaawansowane technologicznie roboty mogą nas wyręczyć w codziennym czyszczeniu podłóg i dywanów.
– Warto zainwestować w robot sprzątający o wysokiej mocy ssącej, dzięki któremu zaprogramujemy codzienne porządki (np. VR 302 marki Vileda). Urządzenie o niskim profilu bez problemu dotrze do trudno dostępnych zakamarków, jak przestrzenie pod łóżkiem czy meblami. Kiedy nasz robot będzie walczył z alergenami, pyłkami i drobinami kurzu, my możemy przeznaczyć czas na coś znacznie przyjemniejszego. Ponadto nowoczesny sprzęt w przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza pracuje cicho i jest ekonomiczny - po jednym naładowaniu w stacji dokującej VR 302 pracuje aż 90 minut – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.