iswinoujscie.pl • Wtorek [01.05.2018, 08:41:51] • Świnoujście

Pierwszy Maja. No to sobie pochodziliśmy!

Dla współczesnych, zwłaszcza młodych ludzi, pierwszy maja jest świętem bo… jest częścią długiego weekendu majowego. Jak wynika z badań, znaczenie tego dnia dla Polaków spadało systematycznie. W czasach PRL był to po prostu obowiązek. Dzień był wolny od pracy i nauki ale pracowników gromadzono na uroczystych pochodach poparcia dla władzy i systemu. 1 Maja był swoistą inauguracją sezonu. Dla uczestników przygotowywano dodatkowe atrakcje takie jak pikniki pod chmurką, ogniska, wesołe miasteczka. Choć prywatna gastronomia nie istniała jeszcze to uruchamiano okolicznościowe punkty gastronomiczne z przysłowiową kiełbaską. Świętu, które w obozie państw socjalistycznych miało doniosły, ideologiczny wymiar, w Polsce, zwłaszcza po roku 1980 starano się nadać nieco bardziej ludzką, a nawet „plebejską” twarz. Najważniejszym elementem pierwszomajowych spotkań pozostawał pochód.

Na załączonym filmie, kręconym amatorską kamerą operator utrwalił pierwszomajowy pochód ze schyłkowego okresu PRL. W roku 1983 działało jeszcze Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra, zakład produkcyjny „Polimer” i inne, które pozostają już tylko we wspomnieniach ich pracowników. A pochód maszerował przez całe miasto. Czy rozpoznacie jego trasę, ulice, place? Czy poznacie ludzi, z których niejedna osoba do dziś pozostaje aktywna we współczesnym Świnoujściu…/?!/

Zapraszamy do wspomnieniowej zabawy. Mamy nadzieją, że może taka zabawa może okazać się atrakcyjnym sposobem spędzenia wolnych chwil w sytuacji gdy brakuje zaproszeń nie tylko na pochód ale choćby na piknik 1-majowy. Sprawdzając ewentualne propozycje na uczczenie Międzynarodowego Święta Pracy odnaleźliśmy jedynie zaproszenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Miejska Organizacja SLD w Świnoujściu zachęcała do udziału w wielkiej manifestacji w Warszawie. Nawet jednak organizacja o ogólnopolskim charakterze może mieć obecnie trudności z odbudowaniem klimatu masowego święta pracy. Jak wykazują kolejne badania. Od przełomu lat 70/80 XX wieku jego znaczenie w oczach Polaków systematycznie spada. Już w 1986 roku tylko 3% Polaków traktowało ten dzień jako „święto wszystkich obywateli. Pozostali skłaniali się do oceny, że pierwszy maja dedykowane jest spadkobiercom ideologii komunistycznej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/54108/