Prezydent Świnoujścia wejdzie również w skład Zachodniopomorskiego Komitetu Monitorującego Programy Rozwoju Regionalnego, funkcjonującego przy Wojewodzie Zachodniopomorskim. Celem Komitetu jest bieżący monitoring postępów nad realizacją programów unijnych realizowanych w Zachodniopomorskim. Komitet analizuje także studium wykonalności projektów oraz przyjmuje raporty z ich realizacji. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele ośmiu ministerstw: Rozwoju Regionalnego, Edukacji Narodowej, Infrastruktury, Kultury, Nauki i Informatyzacji, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Środowiska oraz Zdrowia. Uczestniczą w nim przedstawiciele odpowiedzialni za wdrażanie zadań w ramach programów rozwoju regionalnego: Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, jak również przedstawiciele gmin i powiatów - partnerów gospodarczych i społecznych z obszaru województwa.
Związek Miast Polskich jest organizacją o bogatych tradycjach międzywojennych. W latach 1917-1939 Związek mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Związek prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz szeroką wymianę doświadczeń pomiędzy rozmaitymi służbami miejskimi. Współpracował także z podobnymi organizacjami w innych krajach.
Po drugiej wojnie światowej działalność Związku Miast Polskich została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu - statutowej siedzibie Związku - jego Kongres Restytucyjny.
Obecnie do ZMP należy 306 miast. Mieszka w nich ponad 76% miejskiej ludności kraju. Przedstawiciele Związku wchodzą w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Stanowiska i projekty zmian ustaw niekorzystnych dla samorządów, przygotowane przez Zarząd czy komisje problemowe Związku, a także wypracowane w czasie konferencji, spotkań i zjazdów są przedstawiane:
• Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespołom roboczym,
• komisjom Sejmu i Senatu,
• odpowiednim ministerstwom.
Związek wspiera działania miast i gmin, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla samorządów rozwiązań prawnych. Zwraca się także do Prezydenta RP o nie podpisywanie ustawy albo podjęcie inicjatywy legislacyjnej w sprawach istotnych dla gmin.
W celu uzyskania odpowiednich regulacji prawnych przedstawiciele Związku współpracują nie tylko z komisjami Sejmu i Senatu, czy poszczególnymi ministerstwami, ale uczestniczą również w pracach między innymi:
• Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych,
• Narodowej Rady Integracji Europejskiej,
• Naczelnej Rady Zatrudnienia,
• Państwowej Rady Nieruchomości,
• Okrągłego Stołu ds. Zdrowia,
• Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju,
• Komisji Heraldycznej przy MSWiA,
• Rady Fundacji Godła Promocyjnego Konkursu "Teraz Polska",
• Rady Fundacji Agencji Rozwoju Komunalnego
Związek jest członkiem Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), skupiającej 45 organizacji gmin, powiatów i regionów z 31 krajów Europy. Ma także swoich przedstawicieli w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE), który jest samorządową instytucją konsultacyjną przy Radzie Europy oraz we Wspólnej Komisji Konsultacyjnej Komitetu Regionów U E i Samorządów RR W pierwszym okresie działalności ZMP nawiązał współpracę z amerykańską Narodową Ligą Miast (NLC), której doświadczenia pomogły przy organizacji Związku. Ważnym kierunkiem działań ZMP na arenie międzynarodowej jest umacnianie współpracy miast bliźniaczych za pośrednictwem programu Komisji Europejskiej - Town Twinning. Związek utrzymuje stałe kontakty z podobnymi organizacjami samorządowymi w Europie oraz USA.