iswinoujscie.pl • Wtorek [03.04.2018, 19:53:30] • Świnoujście

Wszystko o personelu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły - redakcja pyta, prezes odpowiada

Wszystko o personelu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły - redakcja pyta, prezes odpowiada

fot. Sławomir Ryfczyński

Jak wygląda sytuacja w Szpitalu Miejskim jeśli chodzi o zasoby ludzkie? Czy brakuje personelu - lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego? Ile obecnie osób pracuje w szpitalu? - nie tylko redakcja portalu iswinujscie.pl jest ciekawa problemów szpitala. Mieszkańcy znają nasz szpital lepiej lub gorzej, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić powyższe kwestie u źródła - na pytania odpowiedziała Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

"W Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. na dzień 30.03.2018 r. w ramach stosunku pracy i umów cywilnoprawnych świadczy usługi medyczne 220 osób, w tym: 65 lekarzy, 120 pielęgniarek i położnych, 4 ratowników, 18 techników medycznych (RTG, laboratorium) oraz 13 osób pozostałego personelu medycznego (farmacja, diagności laboratoryjni, psychologowie, terapeuci). Nie wszyscy świadczą usługi w ramach pełnych etatów stąd pewne braki kadrowe. Szpital poszukuje i ogłasza potrzebę zatrudnienia lekarza internisty, pediatry, anestezjologa, lekarzy do Podstawowej Opieki Zdrowotnej świątecznej i nocnej, 4 pielęgniarki i 2 położne. Trzeba pamiętać, że personel pielęgniarski z uwagi na obniżony wiek emerytalny skutecznie "topnieje" stąd potrzeba myślenia o przyszłości i zapewnienia obsady nie tylko dzisiaj. Pielęgniarki odchodzą też do lżejszych prac w przychodniach na terenie miasta lub do uzdrowiska. Działania w zakresie pozyskiwania absolwentów pielęgniarstwa z naszego województwa poprzez stypendia dla studentów nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dzięki pozytywnemu zaangażowaniu mediów krajowych i przesłaniu oferty przez Szpital innym uczelniom w Polsce mamy pozytywne odpowiedzi ze strony młodych ludzi studiujących tę dziedzinę. Mamy nadzieję, że dojdzie w tym roku do podpisania pierwszych umów stypendialnych. Nie bez znaczenia były również podjęte działania odnośnie szkoleń dla opiekunów medycznych. Wykorzystując miejscową ofertę kształcenia Szpital skierował osoby pracujące w komórkach pomocniczych do pozyskania przez te osoby nowych kwalifikacji i już dzisiaj odbywają one praktykę na oddziałach szpitalnych. Wkrótce zasilą szeregi personelu medycznego tworząc wspólnie z pielęgniarkami zespoły interdyscyplinarne opieki nad pacjentem. Co mogłoby pomóc w pozyskaniu personelu to zapewne wyższe stawki wynagrodzeń. Trzeba pamiętać, że w Polsce mamy niewystarczającą ilość lekarzy i pielęgniarek. Praca jest bardzo odpowiedzialna a oczekiwania pacjentów bardzo zindywidualizowane.

Nie są to jedyne problemy kadrowe. Odczuwamy również przejściowe braki w personelu pomocniczym (gospodarczym), technicznym i administracyjnym. Trzeba jasno wskazać, że ustawowo wprowadzane regulacje płac nie mają odzwierciedlenia w zwiększeniu środków przekazywanych przez NFZ. Od wielu lat nie aktualizowano wycen i drobna regulacja wycen w niektórych obszarach w ubiegłym roku została szybko skonsumowana przez podwyżki wynagrodzeń minimalnych oraz dodatki dla ratowników medycznych. Pomoc gminy poprzez dofinansowanie działań pozwala zachować płynność finansową, realizować obowiązki ustawowe ale również inwestować w nowy sprzęt medyczny i podnoszenie jakości usług dla pacjentów. Z prowadzonych statystyk wynika, iż w 2017 r. ze Szpitala skorzystało 71 tys. osób tj. o 8 tys. więcej niż w roku 2016. Dziękujemy za coraz większe zaufanie. Pracujemy cały czas nad poprawą jakości i dostępności do usług."

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/53643/