iswinoujscie.pl • Sobota [31.03.2018, 07:37:53] • Świnoujście

Oczekiwanie Poświęcone

Oczekiwanie Poświęcone

Autor: dusiowa( fot. Fotolia.com )

Dla większości Polaków Wielkanoc bez święconki jest jakby Wigilia bez choinki czy opłatka. Po prostu nie może jej zabraknąć. Do koszyczków, najczęściej wiklinowych, pięknie udekorowanych borówkami, bukszpanem czy mirtem i nakrytych haftowanymi serwetkami wkładamy świąteczne potrawy i zanosimy do poświęcenia w kościele. Nie wszyscy jednak znamy symbolikę święconych pokarmów i duchowy wymiar Wielkiej Soboty. Może nie zawsze też wiemy, skąd pochodzi ten zwyczaj, dlaczego do wielkanocnego koszyczka wkładamy akurat te, a nie inne pokarmy.

Najważniejsze miejsce zajmuje chleb - podstawowy pokarm niezbędny człowiekowi do życia. Chleb błogosławiony jest na pamiątkę rozmnożenia chleba, którym Pan Jezus nakarmił lud, słuchający Go na pustkowiu, i który po zmartwychwstaniu przygotował nad jeziorem dla swoich uczniów. Chleb symbolizuje Ciało Chrystusa.

Mięsa, wędliny i wszelkie pokarmy błogosławione są na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Pan Jezus spożył z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Błogosławiona jest także sól, która symbolizuje ochronę od zepsucia.

Jajka uważane są za symbol ukrytego jeszcze życia i odradzania się życia w przyrodzie; stąd też łączy się je ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa - Jego zwycięstwem nad śmiercią.

W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć baranka z cukru, masła, czekolady lub ciasta. Jest on symbolem świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Baranek ukazuje zwycięstwo Chrystusa, który jak Baranek Ofiarny oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Zwykle w koszyczku znajduje się także wędlina, symbol dostatku, a także chrzan i pieprz, czasami czekoladowy zajączek.

Podekscytowani myślą o cudownie zastawionym stole nie zapominajmy o tym co jest istotą tych świąt. Ważne by znaleźć choć chwilę na refleksję w miejscu, które symbolizuje żal i oczekiwanie. Umęczony i złożony do grobu czeka na rozmowę w ciszy. Z każdym z nas.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/53615/