iswinoujscie.pl • Niedziela [25.03.2018, 16:55:44] • Świnoujście

Miasto ożywi Plac Wolności oraz okoliczne deptaki?

Miasto ożywi Plac Wolności oraz okoliczne deptaki?

fot. Sławomir Ryfczyński

Turyści odwiedzający Kraków, Wrocław czy Gdańsk mogą zaobserwować tętniące życiem centra miast. Zazwyczaj są to starówki, które odwiedza setki tysięcy bądź miliony gości z całego świata. Władze tych miast dbają o porządek oraz ofertę kulturalną, a lokalni przedsiębiorcy tworzą miejsca rozrywki takie jak restauracje, kawiarnie czy ogródki gastronomiczne, które zmieniają otoczenie w niepowtarzalny sposób. Czy Świnoujście oprócz promenady powinno dbać o rozwój innych miejsc w taki sposób aby miasto tętniło życiem każdego dnia?

Cykliczne imprezy organizowane przez miasto w obrębie Placu Wolności można zliczyć na palcach obydwu rąk. W większości przypadków odbywają się tylko w sezonie wakacyjnym. Wyjątki zdarzają się w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia czy w ramach Święta Niepodległości. Również kilka razy w roku możemy zauważyć wystawy tematyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Także centrum miasta okresowo przyozdabiane jest na zlecenie Urzędu - jak chociażby w walentynki.

Dostajemy sygnały od mieszańców, że wszelkie działania są zauważalne, jednak mimo to w dalszym ciągu jest ich stanowczo za mało. Należy wspomnieć, że wszystkie odbywają się w obrębie Placu Wolności, a o deptaku mieszczącym się wzdłuż ul. Bohaterów Września w dużym stopniu zapomniano.

Co uważa na ten temat rzecznik miasta? Czy miasto planuje w jakiś sposób ożywić Plac Wolności oraz cały deptak na Bohaterów Września? Inne miasta współpracują z przedsiębiorcami otwierając ogródki gastronomiczne czy współtworząc miejskie imprezy. Mowa jest tutaj także o wystawach oraz współpracy z artystami na różne sposoby.

Jak informuje Robert Karelus - Nie wiem skąd opinia, że w  tym  rejonie  Świnoujścia nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Plac Wolności jest wykorzystywany do organizacji wielu imprez i wystaw okolicznościowych. Dość wspomnieć ostatni Jarmark Bożonarodzeniowy, wspólne śpiewanie kolęd, występy  grupy teatralnej Pani Anety Kruk, pikniki rodzinne, koncerty zespołów artystycznych, imprezy w ramach Dni Morza, Dni Świnoujścia, z wmontowaniem w podłoże placu kapsuły czasu. Swoje happeningi organizuje tu FAMA ,Wakacyjne Miasto Kobiet. W ubiegłym roku mieliśmy wiele wniosków mieszkańców miasta, aby  na tym obszarze ograniczyć ilość ogródków przyległych do placówek gastronomicznych. Systematycznie też ciekawe okolicznościowe wystawy organizuje Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/53495/