Projekt Baltic Pipe realizowany jest z poszanowaniem praw wszystkich zainteresowanych stron oraz środowiska naturalnego. Dotychczas odbyły się dwa wysłuchania publiczne dotyczące realizacji tego projektu – w szwedzkim mieście Malmö i Stralsund w północnych Niemczech. W ramach konsultacji została przedstawiona m.in. propozycja lokalizacji trasy nowego gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego wraz z wariantami oraz wyjaśnione zostały sposoby układania gazociągów podmorskich.
Kolejne wysłuchanie publiczne dot. projektu Baltic Pipe odbędzie się 7 marca 2018 r. (środa) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie w godz. 16:00 – 19:00. Celem spotkania jest dostarczenie lokalnym społecznościom, organizacjom pozarządowym oraz wszystkim zainteresowanym podmiotom najważniejszych informacji na temat projektu budowy nowego gazociągu. Podczas spotkania omówiony zostanie m.in. zakres i harmonogram projektu, stan prac, najważniejsze rodzaje oddziaływań na morzu i lądzie oraz planowane i realizowane badania środowiskowe.
Spotkanie jest otwarte dla mediów.
Szczegółowa agenda wysłuchania publicznego w załączniku.
***
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki polski i duński, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.
Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską jako „Projekt o znaczeniu wspólnotowym” (PCI). Status jest przyznawany projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE, polegające na zapewnieniu niedrogiej, bezpiecznej i odnawialnej energii.
Status PCI podkreśla rolę projektu Baltic Pipe w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowo-Wschodniej, jego szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu.
Więcej informacji dotyczących projektu Baltic Pipe można znaleźć na stronie www.baltic-pipe.eu/pl/.
Mariusz Kozłowski
Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM