iswinoujscie.pl • Sobota [03.03.2018, 09:05:44] • Świnoujście
Urząd Morski w Szczecinie zaprasza do konsultacji planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich w rejonie portu w Świnoujściu. Pierwsze spotkanie już za nami

fot. Sławomir Ryfczyński
Po wielu miesiącach prac nad założeniami do przyszłego planu, dokładnej inwentaryzacji terenów w granicach administrowanych przez Urząd Morski, w decydujący etap wkracza przygotowanie założeń do przyszłego planu. Zanim planiści rozpoczną swoje prace na mapach poszczególnych akwenów, założenia do projektu dla poszczególnych akwenów, przystani i portów są prezentowane lokalnym społecznościom celem zgłaszania uwag i wniosków. Jako pierwsze, już 6 lutego prezentowane były założenia do planów zagospodarowania Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Kamieńskiego. Pierwszym portem natomiast, dla którego przygotowano założenia nowego planu jest Świnoujście. Otwarte dla mieszkańców i wszystkich zainteresowanych spotkanie w Świnoujściu, w piątek 2 marca w sali kameralnej MDK zainaugurowało cykl prezentacji. Poprowadził je Maciej Cehak- specjalista ds planowania przestrzennego Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Już miesiąc temu, we wtorek, 6 lutego, w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie odbyły się dwa spotkania poświęcone prezentacjom założeń do planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich dla Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Kamieńskiego. We wtorek, 6 lutego, w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie odbyły się dwa spotkania poświęcone prezentacjom założeń do planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich dla Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Kamieńskiego. Od tego momentu, zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i sugestie do przyszłego planu. Pierwsza prezentacja jest bowiem zaledwie otwarciem długiego procesu, który ma zakończyć się przyjęciem planów. Obecnie.

fot. Sławomir Ryfczyński
W zaprezentowanym w piątek konsultacje objęły także nasze miasto. Studium znalazły się najważniejsze dane dotyczące obszaru wód morskich w obrębie portu Świnoujście.
Informacje te dotyczą przyrody, linii brzegowej, ekologii, torów wodnych, tras żeglugowych, a także konstrukcji i urządzeń działających na tym akwenie. Plan uwzględnia także obiekty dziedzictwa kulturowego, obszary sportowo-turystyczne oraz obszary wojskowe.
Przedstawiając zgromadzony materiał, Maciej Cehak zaznaczył, że zespół powołany do opracowania założeń miał, w przypadku Świnoujścia, do czynienia z niezwykłym obszarem, który łączy rozmaite funkcje z unikalną przyrodą, sąsiedztwem uzdrowiska, parku narodowego, granicą z Niemcami. Terminalem LNG, objęty jest w dużym stopniu obszarem ochrony Natura 2000.
Działania planistów muszą także uwzględniać planu rozwoju portów, zamiar pogłębienia toru wodnego do Szczecina do głębokości 12,5 metra.
Jak podkreślił przedstawiciel Urzędu Morskiego, pierwsza prezentacja w niczym nie przesądza jeśli chodzi o ostateczny kształt przyszłego planu. Pracować nad nim będzie zespół w skład, którego wchodzą planiści Piotr Kowalski i Paweł Żebrowski. Prace nad planem oraz uwagi do projektu można zgłaszać poprzez stronę internetową ; www.ums.gov.pl. Informacje o przebiegu prac nad planem można odnaleźć w zakładce „projekty”.