iswinoujscie.pl • Czwartek [01.03.2018, 14:45:01] • Świnoujście
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Świnoujściu obchody potrwają do poniedziałku!

fot. Sławomir Ryfczyński
Siedemnaście lat temu, Sejm RP podjął Uchwałę ustanawiającą 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chodzi o zachowanie pamięci o członkach formacji zbrojnego antykomunistycznego podziemia, którzy po Drugiej Wojnie Światowej nie złożyli broni nie godząc się z wprowadzeniem w Polsce sowieckiego reżimu. Ich walkę i pełne ofiar, powojenne lata przypomina dzisiejsze święto. Główne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Świnoujściu odbywają się oczywiście dzisiaj ale cały cykl zdarzeń, uroczystości i spotkań potrwa aż do poniedziałku! Głowna uroczystość odbyła się jednak dokładnie 1 marca na Placu Słowiańskim.
O godzinie 11.50, pod Pomnikiem „Bohaterom Walk o niepodległość”ustawiły się poczty sztandarowe oraz poczet flagowy i Kompanię Honorową 8 Flotylli Obrony Wybrzeża z Komendy Portu Wojennego oraz Orkiestra Wojskowa. Przy dźwiękach Hymnu Narodowego na maszt wciągniętą flagę narodową. W intencji poległych modlił się ksiądz kanonik kmdr por. Adam Bazylewicz – proboszcz świnoujskiej parafii wojskowej. Następnie przybyłe na uroczystość delegacje oraz mieszkańcy składali wiązanki pod pomnikiem Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej.

fot. Sławomir Ryfczyński
Wzruszającym momentem było odegranie przez trębacza wojskowej melodii „Śpij kolego”. Cały plac na kilka chwil pogrążył się w zadumie nad losem poległych. Nastroje zebranym poprawiła inna pieśń odegrana przez orkiestrę. W rytm „My pierwsza brygada” uczestnicy święta opuszczali plac lecz, w większości-nie rozchodzili się do domów. Słoneczna pogoda zachęciła do krótkiego spaceru.

fot. Sławomir Ryfczyński
Jeszcze dziś o godz.17.00 w auli SP 1 wyświetlony zostanie film „Zapora” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej (wstęp wolny)
Szczegółowy Program kolejnych dni obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Świnoujściu przedstawia się następująco:
2 marca 2018 r. (piątek) godz. 8:00 - 14:00
Miejsce: SP 1 im. Marynarki Wojennej RP ul. Narutowicza 10
Wystawa okolicznościowa – „Namioty Wyklętych”
godz. 17:00
Miejsce: Aula SP nr 1 im. Marynarki Wojennej RP, ul. Narutowicza 10, wstęp wolny
Prelekcja filmu dokumentalnego „Zapora”
„Zapora" to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory", kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wylania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków".
PRODUKCJA: Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej
REŻYSERIA: Konrad Starczewski
SCENARIUSZ: Maciej Żuczkowski, Tomasz Sudoł, Konrad Starczewski
ZDJĘCIA: Konrad Starczewski, Piotr Wiejak, Rafał Pękała
MONTAŻ: Marcin Sucharski
MUZYKA: Iza Szoszkiewicz
PRODUCENT WYKONAWCZY: 2i Studio
WSPÓŁPRACA: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego, Studium Polski Podziemnej, Filmoteka Narodowa i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Państwowe w Lublinie.