iswinoujscie.pl • Poniedziałek [19.02.2018, 18:10:15] • Świnoujście
Nadal nie wiadomo, kto przejmie budynek po Areszcie Śledczym. Są dwie możliwości

fot. Sławomir Ryfczyński
Nadal nie wiemy, jaki los czeka budynek po Areszcie Śledczym w Świnoujściu. W odpowiedziach dwóch najbardziej wydawałoby się zorientowanych instytucji istnieją spore rozbieżności. Rzecznik prasowy, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie mjr Sebastian Matuszczak poinformował nas, że budynek przejmie Starostwo Powiatowe w Świnoujściu reprezentujące Skarb Państwa, a rzecznik prasowy prezydenta miasta wskazał, że budynek najprawdopodobniej przejmie Sąd Rejonowy.
Jak się okazuje, prezydent Janusz Żmurkiewicz jest wyraźnie zaniepokojony likwidacją świnoujskiego aresztu i wysłał nawet w tej sprawie pismo do Ministra Sprawiedliwości!
Likwidacja placówki penitencjarnej rodzi przede wszystkim wiele problemów organizacyjnych.
- Przede wszystkim Pan Prezydent wyraził duże zaniepokojenie możliwością likwidacji aresztu śledczego w Świnoujściu, czego wyrazem było pismo skierowane do Ministra Sprawiedliwości Pana Zbigniewa Ziobry, z prośbą o dokonanie szczegółowej analizy zasadności pozostawienia w strukturze służby więziennej tej placówki penitencjarnej. Potencjalna likwidacja Aresztu z pewnością może pogorszyć funkcjonowanie i współdziałanie wielu instytucji, przede wszystkim sądu, prokuratury, policji czy Straży Granicznej. Potrzeba transportu konwojów z aresztantami i osobami doprowadzanymi z innych placówek z pewnością generować może wysokie koszty finansowe i czas tym czynnościom poświęcony przez funkcjonariuszy policji - mówi prezydencki rzecznik, Robert Karelus.
To jednak nie jedyne problemy wynikające z likwidacji tej instytucji publicznej. Areszt Śledczy w Świnoujściu to też miejsce pracy wielu mieszkańców naszego miasta.
- Likwidacja Aresztu pozbawia miasto ważnej instytucji publicznej, która jest również miejscem pracy i źródłem utrzymania blisko 50 rodzin. Osadzeni częstokroć wykonywali również ,bezpłatnie, wiele prac społecznie użytecznych na potrzeby lokalnej społeczności. Nie jest to budynek Miasta , a zgodnie z informacjami ,które posiadam, potencjalnie przewidziany jest dla potrzeb Sądu Rejonowego w Świnoujściu - dodaje Robert Karelus.
Jak o likwidacji wypowiada się rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego SW w Szczecinie?
- Areszt Śledczy w Świnoujściu został zniesiony Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 stycznia 2018 r. Jest to wynik zapowiedzianej w kwietniu ubiegłego roku, kolejnego etapu reformy polskiego więziennictwa. W wyniku tej reformy do końca marca reorganizacja zostaną objęte łącznie 23 jednostki penitencjarne na terenie całego kraju - mówi Sebastian Matuszczak.
Rzecznik prasowy SW przypomina, że w wyniku podjętych działań przekształceniu lub likwidacji ulegną małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne, co pozwoli na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie.
- Nie wpłynie to natomiast na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Takie działania pozwolą na racjonalizację kosztów oraz lepsze zarządzanie. Funkcjonariusze, którzy pracują w przekształcanych jednostkach będą w nich pracowali w dalszym ciągu. W Polsce ponad połowę więzień zbudowano przed II Wojną Światową, ale są również zakłady karne, które liczą sobie ponad 200 lat. Wszelkie prace modernizacyjne i remontowe w tych jednostkach wymagały nie tyko zgody konserwatora zabytków, ale również ogromnych środków finansowych, mających na celu dostosowanie starych budynków i instalacji do aktualnych wymogów- dodaje Sebastian Matuszczak.
Według Służby Więziennej likwidacja 14 małych i wyeksploatowanych jednostek przyniesie korzyści nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy, a zaoszczędzone fundusze przeznaczone zostaną także na wzrost wynagrodzeń. Reforma w tym zakresie przyczyni się również do poprawy warunków bytowych osadzonych.
- Areszt Śledczy w Świnoujściu należy do jednostek penitencjarnych, które spełniały opisane wyżej kryteria.
Zatrudnieni w tych jednostkach penitencjarnych funkcjonariusze i pracownicy cywilni zostali poinformowani o planowanych działaniach i objęci odpowiednią opieką. Wszyscy, którzy wyrazili gotowość dalszego pełnienia służby i pracy będą kontynuować zatrudnienie w pobliskich zakładach karnych i aresztach śledczych. Skazani przebywający w likwidowanych aresztach zostaną przetransportowania do innych jednostek penitencjarnych.
O likwidacji poinformowano także odpowiednie instytucję.
- O planowanych działaniach z odpowiednim wyprzedzeniem poinformowane zostały : Komenda Powiatowa Policji w Świnoujściu, Sąd Rejonowy w Świnoujściu oraz Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu. Umożliwiło to tym instytucjom przygotowanie się do zmian powstałych w wyniku zniesienia świnoujskiego aresztu. Aktualnie jednostką penitencjarną właściwą ze względu na rejonizację dla wspomnianych instytucji jest Zakład Karny w Goleniowie. Budynek zniesionego Aresztu Śledczego w Świnoujściu zostanie przekazany na rzecz Starostwa Powiatowego w Świnoujściu reprezentującego Skarb Państwa - podsumowuje rzecznik Dyrektora Okręgowego SW w Szczecinie.