iswinoujscie.pl • Niedziela [04.02.2018, 21:21:56] • Świnoujście
Fatalne błędy w planowaniu przestrzennym Świnoujścia
fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Andrzej Ryfczyński, jak wiadomo, jest nie tylko znanym fotografem, ale też długoletnim mieszkańcem Świnoujścia. W jego fotozbiorach możemy odnaleźć kawał historii naszego miasta, cenne są również jego wspomnienia i refleksje.
Wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu o historii Świnoujścia po 1956 roku, kiedy to z miasta- bazy wojskowej, stało się miastem uzdrowiskowo- wypoczynkowym. Powstanie miasta o takim charakterze zawdzięczamy ówczesnym mieszkańcom i ich entuzjazmowi oraz odwilży politycznej, która nadeszła po ciężkich latach stalinowskich.
fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Dzisiaj przedstawiamy kolejny fragment wspomnień Andrzeja Ryfczyńskiego, który jest nie tylko znanym fotografem, ale też długoletnim mieszkańcem Świnoujścia. W jego fotozbiorach możemy odnaleźć kawał historii naszego miasta, cenne są również jego wspomnienia i refleksje. Jesteśmy ciekawi, jak w tamtych czasach planowano rozwój miasta, najważniejsze inwestycje itd .Oto kolejny odcinek wspomnień Andrzeja Ryfczyńskiego.
fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
„Prawdziwy rozwój Świnoujścia zaczął się ponad pół wieku temu. Na podstawie kilku zdjęć z tamtego okresu, moich spostrzeżeń i przemyśleń , spróbuję pokazać jakie zaniechania i błędy popełniamy dzisiaj przy planowaniu rozwoju naszego miasta.
W latach 50-tych ubiegłego stulecia, nasze miasto, po zniszczeniach wojennych, dewastacji przez wojska sowieckie zaczęło się odbudowywać. Rosjanie oddali nam dzielnicę nadmorską z uzdrowiskiem i zniszczonymi domami wczasowymi, które od razu zostały przejęte przez różne zakłady pracy (np.: kopalnie, huty, fabryki).W wyniku tej zmiany Świnoujście zostało dosłownie „zalane” wczasowiczami. Wyglądało to tak, jakby na miasto spadła „szarańcza”;w sklepach pustki, brak miejsc do odpoczynku, a my turystów nazwaliśmy “stonką”. Nowa sytuacja wymagała nowego ,przyszłościowego spojrzenia na rozwój miasta.